دست رباتیک فرانکا امیکا ؛ رباتی خارق العاده که قادر به ساخت همنوعانش است.

دست رباتیک فرانکا امیکا ؛ رباتی خارق العاده که قادر به ساخت همنوعانش است.

مردم و کارکنان کارخانه‌های صنعتی به خوبی می‌دانند که ربات های کارخانه‌ای می‌توانند خطرناک باشند، به خصوص پس از اولین حادثه‌ی مربوط به ربات ها که در ژانویه ۱۹۷۹ رخ داد و یکی از کارکنان کارخانه‌ی Ford به نام رابرت ویلیامز توسط اشتباه یک ربات کشته شد. اما شاید امسال، یکی از استارت‌آپ‌های مونیخ آلمان با محصولی به نام دست رباتیک فرانکا امیکا بتواند تصویر ناخوشایند ربات های صنعتی در ذهن مردم را تغییر دهد.
ربات صنعتی فرانکا امیکا (Franka Emika) یک دست رباتیک تحسین‌برانگیز است که نه تنها می‌تواند بدون خطر در کنار انسان‌ها کار کند، بلکه بسیار چابک و دقیق است. این ربات می‌تواند کیسه‌ها را باز و بسته کند و یا گره‌های سیم‌ها را باز کند. همچنین، برنامه‌نویسی و راه‌اندازی آن نیز بسیار ساده است.
سازنده‌ی فرانکا امیکا، سامی حدادین می‌گوید: “فرانکا امیکا یک دستیار رباتیک برای همه است و می‌تواند کارهایی انجام دهد که هیچ ربات دیگری نمی‌تواند. این ربات بسیار ارزان بوده و هر کسی می‌تواند بدون ترس آسیب دیدن از آن استفاده کند، از لحاظ عملکردی نیز بی رقیب است.”
چه توانایی‌هایی، دست رباتیک فرانکا امیکا را متمایز می‌کند؟
از لحاظ توانایی‌های سخت افزاری، فرانکا در هر کدام از هفت مفصل خود دارای سنسور شتاب است تا به آن “چالاکی و حساسیت انسان گونه” بخشد. همچنین، فرانکا دارای بُرد دسترسی ۸۰ سانتی متر، توانایی بلند کردن وزن ۳ کیلوگرم و دقت ۰.۱ میلی متر است. با آنکه این مشخصات با سایر رقبای آن برابری می‌کند، اما ترکیب امکان برنامه‌نویسی اپلیکیشنی با توانایی انجام کارهای دشواری (برای یک ربات) مانند سوراخ کردن یا پیچاندن، نشان می‌دهد که فرانکا بسیار از رقبایش جلوتر است.
در حقیقت، دقت دست رباتیک فرانکا امیکا به قدری بالاست که می‌تواند در سر هم کردن و ساخت فرانکاهای دیگر کمک کند و شاید روزی شاهد کارخانه‌ای باشیم که کارکنان و محصول نهایی آن، همگی فرانکا هستند.
حدادین درباره‌ی پروسه ساخت فرانکا امیکا گفت: “تکنولوژی‌های اولیه ساخت فرانکا، بیش از ۲۰ سال است که مورد تحقیق و پژوهش در انستیتوی رباتیک و مکاترونیک مرکز هوافضای آلمان هستند که هدف از آن‌ها، دستیابی به پیشرفته‌ترین کنترلرهای فوق سبک فضا با فیدبک نیرو برای اپراتور است. انستیتوی ما همچنان در این زمینه به عنوان یکی از برترین آزمایشگاه‌های تحقیقات رباتیک محسوب می‌شود … ما متوجه شدیم که تکنولوژی و ایده‌ی ما برای آینده ربات‌ها، خاص بود و امکان آن را داشتیم که همه‌ی دانش و توانایی‌هایمان را با هم ترکیب کرده و اولین محصول خود را تولید کنیم.”
آخرین ویژگی شگفت‌انگیز درباره دست رباتیک فرانکا امیکا، قیمت آن است. پکیج ساده و اولیه‌ی فرانکا که شامل دست رباتیک، جعبه کنترل و رابط کاربری است، با قیمت ۱۰۰۰۰ دلار یا حتی کمتر عرضه می‌شود، در حالیکه پکیج کامل آن بین ۱۱۵۰۰ تا ۱۲۵۰۰ دلار قیمت خواهد داشت.
گران‌قیمت‌ترین پکیج فرانکا امیکا، پکیج ویژه‌ی محققان است که در حدود ۱۷۰۰۰ دلار قیمت دارد و شامل دسترسی کنترل سطح پایین و مدل‌های نرم افزاری پیچیده از ربات می‌شوند. با آنکه این قیمت‌ها به نظر برای یک ربات خانگی زیاد هستند اما در مقایسه با سایر ربات‌های صنعتی، به طرز شگفت‌آوری ارزان محسوب می‌شوند.
منبع: gadgetnews.net