مجازی سازی دسکتاپ یا میزکار (VDI)

مجازی سازی دسکتاپ (VDI) روشی جدید برای مدیریت محیط کاربران ارائه می‏دهد. VDI این امکان را برای مدیران شبکه فراهم می آورد تا کامپیوتر کاربران را در زیرساختی مجازی واقع در مرکز داده میزبانی و مدیریت کنند.این روش، سیستم عامل کامپیوترهای شخصی را از ماشین فیزیکی جدا می‏کند و ماشین مجازی حاصل را، به جای اینکه روی هارد دیسک کامپیوتر کاربرد ذخیره کند، روی یک سرور مرکزی ذخیره می‏کند بنابراین وقتی کابران در حال کار با ماشین خودشان هستند، همه برنامه ‏ها و عملیات پردازشی و داده‏های استفاده شده توسط آنان روی سرور مرکزی اجرا و نگهداری می‏شود.کاربران با استفاده از پروتکل‏های PCoverIP به کامپیوتر خود دسترسی خواهند داشت. VDI با ارائه تمام قابلیت‏های موجود دریک کامپیوتر، مزایای جدید و قابل قبولی ارائه می‏دهد که با آن می‏توان قابلیت مدیریت کردن، کارایی و امنیت کامپیوترهای شخصی کاربران را افزایش داد. VDI بیش از اینکه یک محصول باشد، یک فن‏آوری است.

اصل و اساس این نرم افزار در جهت ارائه خدمات مجازی سازی دسکتاپ (Desktop Virtualization) بنا نهاده شده است. به واسطه پیاده سازی نرم افزار VMware در سازمان عملا وابستگی مجموعه به سخت افزار قطع می شود. به واسطه استفاده از نرم افزار VMware Horizon View 7.9  شما دیگر دغدغه نگهداری سخت افزار را نداشته و هزینه های نگهداری آن به شدت کاهش خواهد یافت. همچنین به واسطه پیاده سازی VDI در سازمان می توانید به راحتی در هر زمانی به سیستم عامل های جدید مثلWindows 7 یا Windows 8.1 مهاجرت نمایید.

ایده این کار بسیار ساده است به جای اینکه روی کامپیوتر کاربران به صورت محلی، نسخه‏ای از سیستم عامل ویندوز اجرا شود، شما در مرکز داده خود، نسخه ویندوز را نصب می‏کنید. سپس کاربران شما به صورت Remote به کامپیوتر خود واقع در سرور وصل می‏شوند و سیستم عامل ویندوز ماشین خود (Windows XP, 7,10 و یا هر سیستم عامل دیگر) را اجرا می ‏کنند. با استفاده از این تکنولوژی کاربران می‏توانند از هر کلاینتی برای دسترسی به کامپیوتر خود استفاده کنند.

 

 چرا از مجازی سازی دسکتاپ استفاده کنیم؟

قبل از مجازی سازی دسکتاپ کاربران برای استفاده از کامپیوتر شخصی خود می‏ بایست از یکی از دو روش زیر استفاده می‏کردند:

 • روش قدیمی که روی کامپیوتر یا لپ‏تاپ هر کاربر یک نسخه محلی از ویندوز اجرا می‏شد. (Local Desktop)
 • روش مبتنی بر سرور، که هر کاربر به صورت Remote به یک سرور متصل می‏گردید . (SBC Desktop)
 • VDI گزینه سومی را ارائه می دهد. بوسیله VDI عمل پردازش را از سمت کاربران گرفته و بر روی یک سرور می‏آورد. در VDI بر خلاف روش استفاده از تکنولوژی ترمینال سرویس، کامپیوتر مجازی به یک کاربر اختصاص داده شده و محدودیت‏‏های پیشین حذف شده است.

مزایا و فواید:

در تکنولوژی VDI مدل اشتراک منابع بطور طبیعی و ذاتی وجود دارد. در نتیجه فوایدی را نسبت به مدل قدیمی ارائه می‏دهد. هر کاربر به کامپیوتر خود به عنوان یک واحد کاملاً مستقل با سیستم عامل و برنامه‏های کاربردی متصل می‏شود. از آنجایی که میزان منابع تخصیص یافته به هر کاربر تغییر می‏کند و در هر لحظه استفاده بهینه از منابع صورت می ‏پذیرد، روی هم رفته هزینه‏ های سخت ‏افزاری کاهش می ‏یابد.مجازی‏سازی، بطور طبیعی انباشتگی اطلاعات کاربران را بهبود می‏بخشد زیرا همه داده‏ها در مرکز داده نگهداری و پشتیبانی شوند. فواید دیگر این روش عبارتند از:

 • کاهش پهنای باند مورد نیاز شبکه (کلاینت و سرور هر دو در مرکز داده قرار دارند(
 • سیستم عامل و برنامه‏ های کاربردی از سخت‏افزار جدا می‏شود (ایجاد محیط کامپیوتر یکپارچه برای کاربران(
 • کاهش هزینه کلی مالکیت IT TCO
 • سهولت ارتقاء نرم‏ افزار و سخت‏ افزار (سخت‏ افزار مجازی(
 • کاهش بارکاری مدیریتی از طریق مدیریت متمرکز
 • اعمال مؤثرتر محدودیت بر کاربران(استفاده غیر مجاز از کامپیوتر(
 • امکان مدیریت بهتر تجهیزات و پیش‏گیری از گم شدن آنها
 • ارتقاء امنیت و سهولت دسترسی از طریق جمع کردن و یکپارچه‏ سازی داده‏ های کاربران در مرکز داده
 • بهره‏ برداری بیشتر از منابع سخت‏افزاری و به کارگیری بهینه آنها(  CPU، دیسک، برق، حتی حافظه(
 • امکان اتصال از همه جا (به محض وصل شدن به شبکه داخلی از هر طریقی می‏توان شروع به کار کرد(
 • امکان پاسخ سریعتر به درخواست و مشکلات کاربران
 • امکان ارتقای بسیار سریعتر به سیستم عامل ‏های جدید
 • قابلیت انعطاف‏ پذیری جهت رفع نیاز اکثر کسب و کارها
 • رایانش سبز (استفاده موثر از منابع(

VMware vCenter Server برای میزکار (Desktop)

این نسخه از VMware vCenter Server امکان مدیریت مرکزی VMware vSphere را به شما می دهد. همچنین به وسیله آن می توانید کنترل کاملی بر روی Cluster ، ماشینها، Storage ، شبکه و دیگر عناصر حیاتی زیر ساخت مجازی داشته باشید.

VMware View Connection Server

مدیران IT را قادر می سازدتا بصورت مرکزی هزاران vDesktop را از یک کنسول مدیریتی، مدیریت کنند.

VMware Composer

 VMware View Composer به مشتریان اجازه ی مدیریت منابعی از میزکار (Desktop) را با ساختن نمونه هایی بر روی دیسک های مجازی که به اشتراک گذاشته شده اند را می دهد. تمامی Clone Desktop ها از یک فایل اصلی  نشئت می گیرند که می توان از طریق Update این فایل تمامی Clone Desktop ها را Update کرد بدون اینکه به داده ها، نرم افزار ها و یا تنظیمات کاربران خللی وارد شود.

VMware ThinApp

بخشی از راه حل مجازی سازی است که درگیری های ساده را از میان بر می دارد. و بعنوان بخشی از VMware View ، تکرار وظایف ساده ی اجرایی را بر عهده می گیردو کاهش نیاز به ذخیره سازی را برای میزکار ( Desktop ) با حفظ استقلال برنامه های کاربردی از سیستم عامل فراهم می آورد.

 VMware View Persona Management

این بخش وظیفه ی هماهنگی پویای تنظیمات کاربری با میزکار ( Desktop ) شناور را بر عهده دارد. مدیران می توانند بسادگی منابع را با توجه به پایین بودن هزینه مکان، افزایش دهند، همچنین میزکار ( Desktop ) شناور به کاربران اجازه حفظ تنظیمات شخصی را بین نقطه های ارتباطی می دهد.

VMware View Client

اجازه ی دسترسی کاربر به میزکار ( Desktop ) از طریق Windows ، MAC ،Thin Client ، Zero Client ، iPad  و Android را می دهد.