ساخت عینک هوشمند مخصوص نابینایان

پژوهشگران ابزاری کاربردی برای کسانی ساخته اند که با اختلالاتی در بینایی مواجه اند.  ساخت عینک هوشمند مخصوص نابینایان کارشناسان این طرح را انقلابی در زمینه تحول در زندگی نابینایان برای تعامل با محیط اطراف و بدست آوردن اعتماد به نفس نامیده‌اند.
 گفتنی است، این عینک که برای هر فرد نابینا قیمتی معادل ۳۰۰۰ پوند دارد به این افراد اجازه می دهد یک دید از ایستادن موانع و افراد در کنارشان بست آورند.
 بررسی‌ها نشان می‌دهد، این طرح پژوهشی مخصوص دانشگاه آکسفورد است و اساس کار آن دوربین‌های مخصوصی است که روی بدنه عینک کار گذاشته شده و تصاویر اطراف را پس از پردازش توسط کامپیوتر به چشم فرد منتقل می کند.
کارشناسان این طرح را انقلابی در زمینه تحول در زندگی نابینایان برای تعامل با محیط اطراف و بدست آوردن اعتماد به نفس نامیده‌اند.
 اطلاعات دریافتی از محیط علاه بر روی عینک بر روی لب تاب و رایانه نیز قابل پخش شدن است.
این عینک هوشمند توسط پژوهشگران دانشگاه آکسفورد تهیه شده است. استفان هیکس و تیمش، طراح این وسیله بودند و سعی کرده اند از دوربین ها برای تقویت بینایی استفاده کنند و درک افراد نابینا را از تصاویر اطراف افزایش دهند.
عینک استفاده شده در این طرح، مجهز به دوربین های سه بعدی است که می توانند ساختار و موقعیت اشیاء نزدیک را شناسایی کنند. به کمک یک نرم افزار، این اطلاعات پردازش شده و درنهایت، پس زمینه های اضافی حذف شده و تصویری شفاف برای نمایش به کاربر تهیه می شود.
استفان هیکس می گوید: «ما این تصاویر را تا جای امکان با کنتراست بالایی تهیه خواهیم کرد تا در نهایت تصویری شفاف روی عینک نقش بندد. این کار به فرد نابینا اجازه می دهد در نهایت تصاویری واضح را مشاهده کند.»
این عینک نمی تواند جایگزین قدرت بینایی شود که قبلا وجود داشته اما می تواند میزان آگاهی فرد را نسبت به آنچه در فضای اطراف روی می دهد افزایش دهد.
افرادی که از این عینک استفاده می کنند، با دریافت اطلاعات تکمیلی از آنچه در اطرافشان روی می دهد، می توانند از قدرت دیدی که برایشان باقی مانده بیشترین بهره را ببرند.
منبع: euronews