مقدمه

 

در دو دهه اخیر دانش مدیریت تحت تاثیر تحولات شگرف دگرگونی یافته که یکی از شالوده های دگرگونی پیش آمده، توسعه فن آوری اطلاعات است. این تحولات نوع تفکر حاکم بر مدیریت نظام های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را نیز تغییر داده و به ارایه الگوهای متناسب با تحولات نوین منجر شده است. در بیان تاثیر این تحولات بر عملکرد سازمانها همین بس که در کشورهای توسعه یافته، توسعه فن آوری اطلاعات به عنوان زیر بنای ضروری در ساختار سازمانی و تعریف الگوهای مدیریتی مورد توجه است. یکی از شاخص های بارز توسعه و ابزارهای قوی در امر مدیریت و تصمیم گیری” سامانه اطلاعات مکانی“یا GIS می باشد.

مختصری در مورد GIS

کمتر بانک اطلاعاتی را می‌توان نام برد که حداقل بخشی از اطلاعات آن به گونه‌ای به مکان و آدرس جغرافیایی وابسته نباشد. به عبارت دیگر هر گونه توضیحات مربوط به هر چیزی که در هر مکان متغیر یا ثابت جغرافیایی، در یک سیستم اطلاعاتی یا پایگاهی موجود است را سامانه اطلاعات جغرافیایی (Geographic Information System) یا GIS می گویند. این سامانه علاوه بر اطلاعات توصیفی، امکان ارائه اطلاعات پیکسلی و یا برداری را از منابع مختلفی از قبیل نقشه، تصاویر هوائی و ماهواره‌ای، GPS، تجهیزات نقشه برداری و غیره را دارد.
هدف نهایی یک سیستم اطلاعات جغرافیایی، پشتیبانی جهت تصمیم‌گیری‌های پایه‌گذاری‌شده بر اساس داده‌های مکانی می‌باشد (برنامه ریزی مکان محور)؛ عملکرد اساسی آن بدست آوردن اطلاعاتی است که از ترکیب لایه‌های متفاوت داده‌ها با روش‌های مختلف و با دیدگاه‌های گوناگون بدست می‌آیند. به طور کلی  این سیستم را می‌توان به یک پازل تشبیه کرد که با کنار هم قرار دادن اجزای آن معنی و مفهومی پیدا می‌کند. برای مثال در اطلاعات شهری مکان بیمارستان‌ها، پمپ بنزین‌ها، نقشه تراکم ترافیکی شهر، میزان جمعیت هر نقطه و… اجزا این پازل اند که با کنار هم قرار دادن آنها پرمعنی از یک محدوده جغرافیایی بدست می‌آید.
امروزه سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی کاربرد بسیار گسترده ای دارند؛ برای مثال تعدادی از شناخته شده‌ترین کاربردهای GIS عبارت اند از نقشه برداری و مدیریت کاربری اراضی ( کاداستر )، مدیریت و برنامه ریزی شهری و شهر سازی، مدیریت حمل و نقل و ترافیک، مطالعات زیست‌محیطی، کشاورزی، خدمات بانکی، خدمات پستی، مطالعات جمعیتی، صنعت برق، آب و فاضلاب، گاز، مخابرات، نفت و پتروشیمی، مهندسی معدن و زمین شناسی، سنجش از دور، هواشناسی، مدیریت امنیت و وقوع جرم، کاربرد های نظامی، بازاریابی و فروش و ..

نیازهای جدید

سازمانها، اطلاعات مختلف GIS خود را با استفاده از مجموعه سخت افزارها ( ماهواره ها، دستگاههای نقشه برداری، دستگاههای موقعیت سنج و .. ) و نرم افزارهای مختلفی ( مانند ArcGIS، QGIS، ILWIS، Global Mapper و … ) تهیه می کنند. در این مسیر مشکلات و نقصان هایی وجود دارد که نیاز به نرم افزارهای مکمل بوجود می آید:
دنیای واقعی به صورت سه بعدی است؛ اما اغلب این نقشه ها در نرم افزارهای تخصصی بیشتر صرفا به صورت دو بعدی و پلان که نقشه هایی پر از خطوط مختلف و به صورت تک لایه و یا چند لایه را شامل می شوند دیده می شوند.
 برای نمایش ارتفاعات، شیب ها و عناصری که نسبت های ارتفاع و عمق دارند ( به طور کلی برای بیشتر اشیا در فضا ) ، تسلط و دید واقعی و حرفه ای وجود ندارد. لازم است که ابزار GIS ساخت دنیای سه بعدی دقیق، قوی و کاربردی وجود داشته باشد که بتواند موقعیت های جغرافیایی واقعی را ارائه کند.
در دنیای واقعی به غیر از اطلاعات ما عناصر بسیار دیگری نیز وجود دارد؛ در بسیاری موارد، علاوه بر اطلاعات ما، عناصر تعیین کننده دیگری نیز در دنیا وجود دارند که علیرغم عدم ارتباط مستقیم با اطلاعات ما به سهم خود برای یک مشاهده و آنالیز دقیق مورد نیاز هستند. لازم است محیطی فراهم باشد تا این اطلاعات مکمل به طور مثال شکل درختان منطقه، سایه ساختمانهای مجاور، شکل ظاهری و داخلی ساختمان ها، سازه ها و تجهیزات، محدود صدای دستگاهها، شعاع نور چراغ ها و اطلاعات مکمل آماده دیگر مثل نقشه های مهم بین المللی به برنامه به آسانی امکان پذیر باشد. (در پیوست فهرستی از این نقشه های مکمل آمده است.)
برای واکنش و تصمیم گیری دربرابر حوادث، تغییرات و یا جابجایی های سریع عنصرها در منطقه جغرافیایی، تولید بلادرنگ نقشهGIS  گویا و مشاهده دقیق از موقعیت سه بعدی آن عنصر و دیگر عناصر اطلاعاتی برای مدیریت و تصمیم گیری پیشرفته بسیار حیاتی است. برای این امر لازم است محیطی وجود داشته باشد تا با گرافیکی خوب و فضایی دقیق همه اطلاعات و نیازها را یکجا ارائه کند.
 با توجه به ساختار اطلاعاتGeospatial  که چیستی، کیفیت و مکان اشیا و حوادث را ارائه می کند، تدوین استانداردهای داخلی و ایجاد بستر امن برای تحلیل اطلاعات در سطح کلان سازمانی و ملی به عنوان ضرورتی کاملا بدیهی شناخته شده است. از طرفی در الگوهای توسعه پایدار ، امکان گسترش توانایی های و گردآوری همه نیاز ها در ساختاری یکپارچه مورد نیاز است. به طور مثال، از الزامات ایجاد سیستم SDI ملی، ( قبل از تجمیع اطلاعات) تهیه پلتفرمی ملی، جامع و استاندارد است.

سامانه رهبان

رهبان، سامانه نوین مدیریتی بر مبنای اطلاعات مکانی است که در محیطی یکپارچه امکان گردآوری اطلاعات سازمانی، نمایش بسیار پیشرفته و آنالیز آنها برای کمک در تصمیم سازی را برای کارشناسان و مدیران فراهم می آورد.  این زیرساخت با آخرین فن آوری های پیاده سازی نرم افزار تولید و گسترش یافته که به عنوان موتور GIS امکان ارائه نرم افزارهای GIS سه بعدی و دوبعدی در قالب برنامه ها یا ماژول های GIS Desktop، WebGIS و MobileGIS و یا ابزارهای کمکی به صورت GIS Service در سامانه های فعلی سازمانها را دارا می باشد.

گردآوری اطلاعات:

نرم افزار رهبان قابلیت پشتبانی از اکثر فرمت های استاندارد GIS از کتابخانه هایGDAL/OGR  که توسط کنسرسیوم بین المللی OGC تدوین گشته است را دارا می باشد. به طورکلی اطلاعات GIS شامل سه دسته نقشه های رستر ( پیکسلی)، نقشه ها و اشکال برداری و اطلاعات توصیفی تکمیلی می باشد.

اطلاعات رستر: نرم افزار رهبان از تصاویر کوچک و عکس های هوایی تا تصاویر بزرگ

( موزاییک ) و چند لایه ماهواره ای، نقشه های راهها و.. که به صورت فایل و یا سرویس آنلاین ارائه استفاده می شوند را پشتیبانی می کند. در این نرم افزار امکان دلخواه استفاده کمکی از نقشه های سازمان های معتبر بین المللی  ( مانند Open Street Map، USGS، NASA، FAO Geo Network، ISCGM Global Map، Microsoft، Google) برای گویا تر کردن محیط جغرافیایی فراهم است.
 • ( موزاییک ) و چند لایه ماهواره ای، نقشه های راهها و.. که به صورت فایل و یا سرویس آنلاین ارائه استفاده می شوند را پشتیبانی می کند. در این نرم افزار امکان دلخواه استفاده کمکی از نقشه های سازمان های معتبر بین المللی  ( مانند Open Street Map، USGS، NASA، FAO Geo Network، ISCGM Global Map، Microsoft، Google) برای گویا تر کردن محیط جغرافیایی فراهم است.
 • اطلاعات تکمیلی: توضیحات و نشانه گذاری ها همراه با متن، عکس و صدا، فیلم، لینک های وب و…
 • اطلاعات دیگری نیز مانند مسیر های GPS و یا نمایش پروسه ها مبتنی بر زمان رخداد و … وجود دارند که بر اساس نیاز های گوناگون امکان پشتیبانی از آنها در برنامه وجود دارد.
  در قالب فرمت‌ها، رهبان علاوه بر امکان بازخوانی اطلاعات از روی دیسک، قابلیت ورود اطلاعات از شبکه را هم دارا می باشد که این توانایی ویژگی ها و امکانات متعددی همچون چند کاربره شدن برنامه، سرویس دهی و کنترل اطلاعات از سرور سازمانی، دسترسی به آرشیو های بزرگ و اطلاعات مفید از سرورهای بین المللی  و .. فراهم آورده است.

نمایش پیشرفته اطلاعات

در گذشته به خاطر محدودیت های سخت افزاری و نرم افزاری نمایش اطلاعات عمدتا به صورت دو بعدی و نقشه های پلات بوده است. اما در آنالیز ها و بررسی های پیشرفته، اطلاعاتی که اصالتا ماهیت سه بعدی دارند لازم است سه بعدی نمایش داده شوند تا هم درک درستی از آنها و تاثیراتشان ( برای مثال نور خورشید و سایه ساختمانها) وجود داشته باشد و هم خوانایی و درک نقشه به آسانی و منطبق بر واقعیت ایجاد شود.
همچنین برای غنی تر کردن اطلاعات و تحلیل جهانشمول تر ایده ها و پرسش ها امکان کامل کردن منطقه جغرافیایی با دیگر عناصر موجود در دنیای واقعی ( مانند مدل های درختان برای نمایش پوشش گیاهی، جریان رود خانه، سازه های مختلف شهری و ..) فراهم است. بعلاوه امکان علامت و یادداشت گذاری سریع در محیط است که به سادگی امکان پذیر است.
برنامه رهبان با استفاده از تکنیک های مختلف در رندرینگ گرافیک سه بعدی، و استفاده از پردازش مبتنی بر GPU توانایی  نمایش سه بعدی بلادرنگ ( Real Time ) همه اطلاعات از جمله عوارض زمین مانند کوهها، دریاها و رودخانه ها، ساختمانهای شهری و موقعیت ها، فضاها و …  را مطابق بر دنیای واقعی و گرافیکی ( شبیه به بازی های سه بعدی کامپیوتری ) دارا می باشد.
در رهبان با بهینه سازی روش های رندرینگ امکان پردازش و نمایش حجم قابل توجهی از اطلاعات وجود دارد. همچنین حرکت در فضای سه بعدی ، مشاهده لایه های مختلف و مشاهده سریع و کامل اطلاعات هر عنصر به سادگی و فقط با یک کلیک روی آن امکان پذیر است.

آنالیز اطلاعات

آنالیز های استاندارد: در این برنامه چندین ابزاراستاندارد آنالیز GIS منطبق بر دنیای سه بعدی ها برای تحلیل های مختلف گنجانده شده که برخی از آنان عبارتند از:
            اندازه گیری و بررسی های فواصل : این ابزار امکان اندازه گیری فاصله دو نقطه، یک مسیرچندین نقطه ای، ابعاد یک محدوده دلخواه  و.. را دارا می باشد که از آن  می توان درآنالیز های مختلفی همچون پیدا کردن اشیا مختلف با استفاده از خاصیت نزدیکی انها به یک شی خاص، فاصله یک نقطه از اتفاقات خاص، اندازه گیری ابعاد محدوده های مشترک از چند نوع داده و .. استفاده کرد.

مخاطبان رهبان

 • سازمانهای بزرگ: به عنوان بستر ملی و سازمانی برای رفع نیازهای مختلف فعلی و آتی
 • شرکتهای پیمانکار و متخصصین: ابزاری ارزانتر، با حجم زیادی اطلاعات مکمل محلی، با قابلیت اضافه کردن نیازهای دلخواه، و بدون مشکلات لایسنس خارجی
 • دانشجویان و محققین: امکان ایجاد و گسترش ابزارها و آنالیزهای خاص خود، امکان برخورداری از حمایت های فنی تیم پلتفرم رهبان و ارائه راحت تر آنها به سازمان ها و شرکت های داخلی
 • عموم مردم: استفاده به عنوان ابزاری برای مشاهده نقشه ها و راه هها، قراردادن نقشه های دلخواه و برخورداری از اطلاعات و نقشه های بومی مکمل

فهرست نقشه های GIS بین المللی متصل به برنامه رهبان

نرم افزار رهبان قابلیت اتصال به سرورهای درون سازمانی، اتصال به سرور های خاص مورد نیاز شما و همچنین سرورهای بین المللی که اطلاعات GIS ارائه می دهند را دارا می باشد. قطعا وجود چنین اطلاعات تکمیلی در مشاهده درست و علمی و در نتیجه آنالیزهای موفق تر بسیار موثر خواهند بود. به طور مثال برخی از سرویس هایی که از طریق سرورهای سازمان های مختلف مانند FAO، دانشگاه کلمبیا، سازمان فضایی آمریکا و .. به برنامه رهبان اضافه شده‌اند.
آنالیز های استاندارد: در این برنامه چندین ابزاراستاندارد آنالیز GIS منطبق بر دنیای سه بعدی ها برای تحلیل های مختلف گنجانده شده که برخی از آنان عبارتند از:
            اندازه گیری و بررسی های فواصل : این ابزار امکان اندازه گیری فاصله دو نقطه، یک مسیرچندین نقطه ای، ابعاد یک محدوده دلخواه  و.. را دارا می باشد که از آن  می توان درآنالیز های مختلفی همچون پیدا کردن اشیا مختلف با استفاده از خاصیت نزدیکی انها به یک شی خاص، فاصله یک نقطه از اتفاقات خاص، اندازه گیری ابعاد محدوده های مشترک از چند نوع داده و .. استفاده کرد.
 • نقشه تراکم جمعیت ( یک تا 4 سال، 5تا 17 سال، 18 تا 24 سال  و… )
 • نقشه توانایی اقتصادی بخش خصوصی در اقتصاد ( ESI 2015)
 • نقشه شاخص بهداشت عمومی
 • نقشه جنس خاکنقشه منابع طبیعی
  • نقشه زمین لرزه ، نقشه زمین لرزه بر حسب شدت، نقشه اندازه ریسک اقتصادی از بابت زمین لرزه
  • نقشه آلودگی هوا
  • نقشه آلودگی آب های سطحی
  • نقشه خشکسالی مناطق زمین، نقشه اندازه ریسک اقتصادی از بابت خشکسالی
  •  نقشه زمین های تحت کشت
   • آتش سوزی در سطح زمین در بازه یک روز، هشت روز و یک ماه گذشته
   • شاخص اشعه ماوراء بنفش
   • شاخص پوشش گیاهی
   • نقشه نوع پوشش گیاهی
    • نقشه ریزگرد ها (Aerosol) در هوا
    • میزان بارش
    • میزان تبخیر در سطح زمین
    • نقشه حرکت ابرهای بارش زا
    • وضعیت دی اکسید نیتروژن ( گازهای گلخانه ای )دمای سطح آب در بازه یک روز، هشت روز و یک ماه گذشته
    • لایه اوزون
   • وضعیت دی اکسید نیتروژن ( گازهای گلخانه ای )
   • نقشه رامسر زمین، نقشه مناطق تحت خطر نفوذ دریا ( استاندارد بین المللی تغییرات عمق و ارتفاع دریا، که در معاهده بین المللی در سال 1971 در شهر vرامسر ایران بوجود آمد )
   • مناطق تحت خطر سیل، نقشه اندازه ریسک اقتصادی از بابت سیل
   • نقشه رانش زمین، نقشه مناطق تحت خطر رانش زمین
   • نقشه گردباد های زمین
   • نقشه سطح دسترسی به آب آشامیدنی، نقشه کیفیت آب نوشیدنی
   • نقشه گونه جانوری
   • نقشه تراکم فسفر خاک ، نقشه تراکم نیتروژن خاک
   • و انبوهی نقشه های GIS دیگر که با توجه به نیاز به برنامه متصل می شوند.

    

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

مشاوره، کالا و خدمات

جهت دریافت مشاوره یا ثبت سفارش، به آدرس زیر مراجعه نمایید. ثبت درخواست >

سوالات متداول

اکثر سوالات رایج در میان کاربران اینجا پاسخ داده شده است. سوالات متداول >

تماس با ما

آیا سوال یا پیشنهادی برای ما دارید؟ در هر زمان می‌توانید تماس بگیرید، خوشحال می‌شویم به سوالات شما پاسخ دهیم. تماس >