کاربرد اینترنت اشیا در حوزه کشاورزی

ربات کشاورزی

کمتر کسی است که این روزها ،واژه ی اینترنت اشیا  به گوشش نخورده باشد. این نظریه در سال 1999 توسط کوین اشتون مطرح گردید و طی دو سال گذشته توجهات زیادی را به خودش جلب کرده است. اینترنت اشیا ، یک سیستم تعاملی بین دنیای پیرامون ما و شبکه ی اینترنت است که از طریق آن اهدافی مثل؛ هوشمند سازی، تحلیل و جمع آوری داده، پیش بینی و پیشگیری حوادث و کاهش هزینه ها را دنبال می کنیم.در کنار همه ی موارد نامبرده شده، میتوان اینترنت اشیا را به عنوان یک مدل کسب درآمد از ابعاد مختلف بررسی کرد. درمطالب آتی به طول مفصل به آن خواهیم پرداخت.

امروزه اینترنت اشیاء ابعاد وسیعی از زندگی ما را درگیر می کند و تنها محدود به دستگاه های هوشمند نیست. ربات ها ،سنسور ها،ابزارو ماشین آلات گروه های مختلف صنعت به تدریج در حال محکم کردن جای پای خود دراین سکو هستند. لزوم وجود سامانه ی نگه داری دارایی که منجر به میلیون ها پس انداز برای سازمان یا صنعت ما می شود، اندازه گیری ها هوشمند فاکتور های محیطی و… ،ردگیری دارایی به منظور جلوگیری از سرقت یا گم شدن، سامانه ها یپیش بینی در موارد حساس و خطر، سیستم هدایت هوشمند و …ما را نسبت به جایگاه اینترنت اشیا در صنعت آگاه می کند.

از جمله اهدافی که اینترنت اشیا برای حوزه ی کشاورزی در نظرگرفته است میتوان به افزایش میزان تولید و تخصیص بهینه ی منابع اشاره کرد.با طراحی سامانه های هوشمند و هدفمند این اهداف دیگر یک قله ی دور از دسترس نیستند و میتوان به کمک این فناوری تحولی عظیم را در صنعت کشاورزی رقم زد.اکوسیستم یک مزرعه ی هوشمند شامل : ربات وسنسورها، نود ها ،پلتفرم اینترنت اشیا و سامانه های کاربردی ست که با بررسی متناوب وضعیت آب وهوا، خاک و گیاه ، اطلاعات مربوطه  را جمع آوری و ارسال  کرده تا تصمیمات ، جهت اقدامات لازم به صورت هوشمند گرفته شود.

شرکت پرتوتاپ رایان ،در زمینه ی طراحی و تولید پلتفرم ،ربات ونودهای  کشاورزی محصولات کاربردی را به مرحله ی پیاده سازی رسانده است که در این مطلب و مطالب بعدی به معرفی و بررسی کاربردهای آنان می پردازیم.

پلتفرم اختصاصی رهبان برای راه اندازی و مدیریت دستگاه های متصل به اینترنت اشیاء، جمع آوری و مدیریت داده ها و پشتیبانی از انواع سامانه هایطراحی شده  اینترنت اشیاء ، توسعه یافته و آماده ی بهره برداری است. از جمله مزیت ها و کارکردهای رهبان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • پلتفرم کاملا بومی که توسط متخصصین شرکت پرتوتاپ رایان توسعه یافته است.
  • پلتفرم، مستقل از سخت افزار است و از هرگونه دستگاه سخت افزاری نظیر سنسور، ربات و … پشتیبانی می کند.
  • قابلیت مقیاس پذیری بالا
  • مکانیزم های امنیتی
  • یکپارچه سازی و استفاده از پلتفرم های خارجی تحت API

مزیت مهم پلتفرم رهبان که مهندسین پرتوتاپ رایان روی آن تاکید و تمرکز دارند، ذخیره سازی و پردازش داده های ابری در داخل کشور است که منجر به امنیت بالای پلتفرم می شود و دیگری هوش مصنوعی بسیار پیشرفته و منطبق با شرایط اقلیمی ایران است که باعث می شود، پلتفرم با انواع محصولات تولید شده در داخل کشور سازگار باشد.

در کنار نودهای پیاده سازی شده، گروهی از محصولات رباتیک کشاورزی به مرحله ی تولید رسیده اند که در بین آن ها میتوان به ربات ازبین برنده ی علف هرز و ربات بذرپاش اشاره کرد.

سرویس دهنده | Server

بردهای هوشمند | Smart boards

حسگر | Sensor

زیرساخت | Infrastructure

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

مشاوره، کالا و خدمات

جهت دریافت مشاوره یا ثبت سفارش، به آدرس زیر مراجعه نمایید. ثبت درخواست >

سوالات متداول

اکثر سوالات رایج در میان کاربران اینجا پاسخ داده شده است. سوالات متداول >

تماس با ما

آیا سوال یا پیشنهادی برای ما دارید؟ در هر زمان می‌توانید تماس بگیرید، خوشحال می‌شویم به سوالات شما پاسخ دهیم. تماس >