هوش مصنوعی چگونه در صنعت کشاورزی به خدمت گرفته می شود؟

هوش مصنوعی چگونه در صنعت کشاورزی به خدمت گرفته می شود؟

گفتنی است هوش مصنوعی از زمره ابزارهای دیجیتالی در صنعت کشاورزی است که دیدگاه کشاورزان و ماهیت کشاورزی سنتی را در راستای چگونگی درمان آفت ها، کاهش خسارات زراعی و صرفه جویی در هزینه ها به چالش کشیده است.
با توجه به گسترش صنعت و رشد سریع آن بشر به دنبال سرعت بخشیدن به کارها با دقت بالاتری است. صنعت کشاورزی نیز یکی از شاخه هایی است که در شرایط کنونی به شدت نیازمند انجام عملیات خودکار و ماشینی است. به طوری که در مراحل مختلف کشت محصول، انبار کردن، فرآوری محصولات، کیفیت سنجی، تصمیم گیری های کلان کشاورزی از جمله مدیریت در زمینه های تعمیر و نگهداری تجهیزات، تخمین عملکرد و غیره نیازمند هوش مصنوعی است که این تقاضا با افزایش همه گیری ویروس کرونا شدت بیشتری نیز پیدا کرده است.
به عنوان مثال استفاده از ابزار R۷ WinField solution، ارسال تصاویر ماهورهای، کنترل کیفیت، بررسی تنوع خاک، پیش بینی بحران های آب و هوایی، ارسال داده ها و سایر اطلاعات مورد نیاز از راه دور را میسر ساخته است. به طوری که کارشناسان با تحلیل داده های ارسالی از منابع و ابزار از قبل تعبیه شده می توانند کشاورزان را در قدم هایی بعدی پشتیبانی و راهنمایی کنند.
یکی دیگر از ابزار دیجیتالی که اخیرا راه خود را به حوزه کشاورزی باز کرده است، استفاده از اینترنت اشیا یا IOT است. این دسته از ابزارهای دیجیتالی با استفاده از نصب و تعبیه حسگرهای فوق پیشرفته در زمین ها و ماشین آلات کشاورزی اطلاعات به روز شده ای را در اختیار کشاورزان و متخصصین قرار می دهند. درواقع تعامل بین کشاورزان و متخصصین از طریق ابزار دیجیتالی نه تنها کیفیت فرایند را به مخاطره نینداخته بلکه تا حدود چشمگیری اعتبار و دقت را با حذف خطاهای انسانی افزایش داده است.
منبع : تحلیل بازار