مدیریت بحران و افزایش تاب آوری شهری

از شروع قرن ۲۱  تا کنون آمار کشته های جهانی در حوادث طبیعی بیش از ۳ میلیون نفر بوده است . تعداد افراد مفقودالاثر ، زخمی و بی خانمان شده عددی فراتر از شمارش است و تا کنون در منبع خبری موثقی اعلام نشده است .  ایران با داشتن ۵ درصد از این آمار تلفات ، رتبه چهارم در میان کشورهای آسیب دیده در بلایای طبیعی را داراست .
 بحث مدیریت بحران و افزایش تاب آوری شهری به صورت هوشمند ، پس از سال ۲۰۰۳ میلادی در اروپا شکل گرفته است . زمانی که موج گرمای اروپا سبب مرگ بیش از ۷۰ هزار نفر شده بود .
این سامانه در دو بخش هوشمند سازی و شهرسازی مورد بررسی قرار گرفته و در بسیاری از کشور های توسعه یافته جهان اجرا شده است :
بخش شهرسازی یک امر پرهزینه ، نیازمند به منابع انسانی بسیار و در عین حال ثمربخش است . در این عملیات ، عرض خیابان ها و معابر ، زیرساخت های شهری ، نقشه معماری تمام آپارتمان ها و محل های اقامت شهری ، سیستم مدیریت و رصد خانه های شهری ، عبور و مرور شهری و غیره باید دچار تغییرات اساسی شود . این سیستم با نام طرح هادی نیز شناخته می شود که در روستاها و شهرها اجرا می شود .

 

هوشمند سازی شهری نسبت به بخش شهرسازی یک امر کم هزینه محسوب می شود . این سامانه از یک ساختار کنترل کننده و پردازش گر به نام اینترنت اشیا استفاده می کند . این سامانه با بررسی وضعیت محیطی ، کنترل و پردازش اطلاعات ، دستورات لازم را به نیروی انسانی و عملگر های محیطی ابلاغ می کند . در واقع در این سامانه با اتصال مجموعه ای از سنسور ها ، عملگر ها ، در برخی از موارد ماهواره و غیره به یک رصد خانه اصلی و سیستم مدیریت شهری ، می توانیم از یک دید کلی و کنترل همگانی بهره برد .
چندین نمونه برای نمایش نحوه عملکرد سامانه هوشمند در جهت مدیریت بحران و افزایش تاب آوری شهری :
  • با استفاده از یک دید هماهنگ کشوری می توانیم وضعیت جوی را قبل از بروز هر گونه مشکل زیر نظر داشت و نسبت به آن واکنش نشان داد تا مانع از صدمات جدی شود . سیل ، طوفان ، افزایش یا کاهش دما و بسیاری دیگر از عوامل جوی قبل از اتفاق افتادن بررسی و حل می شود .
  • کنترل آلودگی هوا به وسیله عملگر های شهری ، یافتن اصلی ترین منابع آلوده کننده و مدیریت آن ها .
  • این سیستم یکپارچه در هنگام وقوع بحران های غیر قابل پیشبینی مانند زلزله و آتش سوزی ، نیرو ، کمک های انسانی و عملگر ها را در بهترین و سریع ترین مسیر هدایت و مدیریت می کند . همچنین برای خروج افراد از مناطق ناامن با استفاده از نمایشگر های هوشمند استفاده می شود تا آمار تلفات و آسیب ها به حداقل برسد .
  • بررسی نیازمندی ها و منابع مورد نیاز افراد مصدوم و دریافت دقیق آمار و اطلاعات بسیار سریع تر از نیروهای انسانی پس از وقوع بحران نیز از خواص این سیستم است .

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

مشاوره، کالا و خدمات

جهت دریافت مشاوره یا ثبت سفارش، به آدرس زیر مراجعه نمایید. ثبت درخواست >

سوالات متداول

اکثر سوالات رایج در میان کاربران اینجا پاسخ داده شده است. سوالات متداول >

تماس با ما

آیا سوال یا پیشنهادی برای ما دارید؟ در هر زمان می‌توانید تماس بگیرید، خوشحال می‌شویم به سوالات شما پاسخ دهیم. تماس >