هوشمندسازی در عرصه زنبورداری

طبق گفته های اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت ، حدود ۷۵ درصد از لقاح گیاهان و درختان توسط زنبور های عسل انجام می شود و در صورت غیبت و نبود هر گونه نژاد از زنبوره ها ، بسیاری از گونه های گیاهی توانایی انجام لقاح را ندارند ، در نتیجه  با کاهش چشمگیر محصولات و در طولانی مدت با انقراض بسیاری از گونه های گیاهی مواجه خواهیم شد .
در درختان میوه مثل سیب یا گیلاس بیش از ۹۰ درصد کار گرده افشانی و بارورسازی را زنبورعسل انجام می دهد . گرده افشانی درختی مثل بادام هم به صورت ۱۰۰ درصد توسط زنبورعسل انجام می شود . گیاهان و درختانی هم که خود توانایی گرده افشانی را دارند اگر زنبورعسل این عمل را برایشان انجام دهد کیفیت و کمیت محصولشان افزایش به سزایی خواهد داشت .
csm_This_is_Natupol_Smart-7_8b1c22d614
ایران یکی از  ۱۰ کشور تولید کننده برتر عسل در جهان است ، اما به دلیل سرانه بسیار بالای مصرف عسل در ایران ، قدرت صادرات در این زمینه بسیار پایین است و نمی توان به عنوان یک پشتوانه اقتصادی ملی بر آن تکیه کرد .
همچنین به دلیل استفاده فراوان از مواد شیمیایی ، برای کنترل زنبور ها و همچنین در جهت افزایش یا کاهش غلظت یا تغییرات در مزه و طبع عسل ، کیفیت این محصول در ۱۵ سال اخیر دارای افت شدیدی بوده است و به گرده افشانی های محیطی نیز آسیب قابل توجهی وارد شده است .
با جایگذین کردن روش های مدرن و هوشمند پرورش زنبور به جای راه های سنتی ، می توان همزمان کمیت و کیفیت محصول خود را افزایش دهیم و همچنین مانع از آسیب رساندن به محیط زیست شویم .
امروزه استفاده از راهکار های هوشمند و استفاده از تکنولوژی روز در بسیاری از عرصه های جهانی به ویژه تولید محصولات طبیعی و زیستی به دلیل راه حل ها و سود آوری های بلند مدت بسیار مورد استقبال قرار گرفته است . این راهکار ها با نام اینترنت اشیا و هوش مصنوعی شناخته می شود.
در زنبورداری های هوشمند ، المان های اصلی مانند تعداد زنبورها ، دما و رطوبت محیط ، دما و رطوبت  داخل کندو ، میزان تولید عسل ، حرکت پروازی و رفتاری زنبور ها توسط سنسور ها بررسی و اندازه گیری می شود . اطلاعات و داده های مورد نظر از طریق شبکه ابری از سنسور ها دریافت و برای سرور اصلی فرستاده می شود . سرور پس از بررسی داده ها از طریق پردازش ابری دستورات لازم را برای زنبورداران و کارگران ارسال می کند . تمام این سیستم زیر نظر یک هوش مصنوعی مدیریت می شود و آمار ارقام مورد نیاز کارفرما از طریق داشبورد شخصی وی بر روی یک اپلیکیشن یا نمایشگر  نمایش داده می شود .

 

 

 

 

.

در این سامانه با استفاده به موقع و دقیق عناصر اصلی مانند زمان و شرایط جوی ، می توان بهترین وضعیت را برای نگهداری از زنبور ها ، نحوه برداشت عسل ، زمان برداشت عسل ، تحلیل جزئیات عملیات های زنبوران و غیره را به وجود آورد . به عبارت دیگر با یک مدیریت هوشمندانه و منظم توسط سامانه اینترنت اشیا ، می توان عوامل زیان آور مانند خطای انسانی ، ترکیبات شیمیایی مضر ، عدم رسیدگی به موقع و غیره را حذف کرد و با عوامل طبیعی ، کیفیت و کمیت مورد نظر خود را به حداکثر برسانیم.