کاربرد اینترنت اشیا در ساختمان های تجاری ، اداری و مسکونی

 

اینترنت اشیا  (IOT) ارتباطی نامحدود و تعامل پذیر بین دستگاه ها و لوازم الکترونیکی یک مجموعه با سرور های ابری است ، که توانایی دریافت و ذخیره اطلاعات ، بررسی و پردازش ، یادگیری و نمایش تمامی این تحلیل ها بر روی یک داشبورد را دارد .
تمامی ساختار های دیجیتال و الکترونیک از طریق فضای ابری اطلاعات و وضعیت خود را به  سرور اصلی (Data Center) منتقل می کنند.
در سرور، داده ها پردازش و مدیریت شده ، سپس داده های پردازش شده به صورت دستور یا توصیه ای به لایه ی  فیزیکی منتقل می شوند ، این عمل به صورت دائمی تکرار می شود و در همین حین سرور با مقایسه لحظه ای و یادگیری نتایج به دنبال بهینه و مطلوب تر کردن شرایط است.

در ساختمان شاخص های تاثیر گذاری مانند کنترل 

انرژی ،حفظ امنیت ، ایجاد فضای آرام ، دسترسی

به تمامی امکانات رفاهی و مدیریت تمامی این

موارد وجود دارد که معمولا ازطریق نیروی انسانی

انجام می شود . در IOT توانایی ایجادیک هویت

دیجیتال برای دستگاه و ساختن یک شخصیت

تعامل پذیر و فاقد خطا وجود دارد که با ارتباط

مستقیم و دائمی با سرور به طور کامل مدیریت

می شود .این چرخه ی مدیریتی پایدار، ضمن

حفظ امنیت و کیفیت خدماترفاهی ، وابستگی

سیستم به نیروی انسانی و خطاهایناشی از آن

 را به شدت کاهش می دهد.

سوالی که برای هر کاربری مطرح می شود این است که چرا باید اینترنت اشیا را جایگزین BMS (building management service) یا اتوماسیون داخلی کنیم .
همان طور که تمام  موجودات زنده، نسل به نسل با ارتقاء هوشی و فیزیکی از نسل پیشین خود سبقت می گیرند ، ساختار های الکترونیک که ثمره ی هوش بشرند نیز روز به روز نسبت به گذشته ارتقاء پیدا می کنند.
در واقع IOT در ساختمان، نسخه ی  جهش یافته و مدرنیته ی نسل قبل خود یعنی BMS است . به عبارت دیگر اگر اتوماسیون داخلی را یک چرخ دنده فرض کنیم ، می توانیم اینترنت اشیا را یک ماشین بخار در نظر بگیریم .
برخی از برتری های اینترنت اشیاء و فناوری های انقلاب صنعتی نسل چهارم نسبت به BMS :
  • در  BMSبا مسئله دسترسی محدود و بسیار پیچیده رو به رو می شویم ، که قابل نصب و استفاده در هر ساختمان و سازه ای نیست ، اما در IOT با استفاده از اتصال بی سیم و دوربرد می توانیم ساختمان را هوشمندسازی و کنترل کنیم و هیچ گونه محدودیتی در ساختمان های قدیمی ساخت و نیمه ساز یا نوساز نداریم
  • وابستگی به برند خاصی از محصولات یا خدمات آن ها در BMS مانع دریافت نتایج بهینه می شود ،اما در IOT اکثر دستگاه های متصل و سیستم ها پتانسیل جایگزین شدن با برند های مرتبط مورد نظر و مدرن تر را دارند. به عبارتی پلتفرم اینترنت اشیاء به سخت افزار خاصی وابسته نیست.
  • مصرف بالای انرژی در BMS سبب افزایش هزینه می شود ، در حالی که IOT عموما با سیستم الکترونیکی ساختمان ارتباط مستقیم ندارد و با استفاده از باتری هایی که برای استفاده و عملکرد چند ساله طراحی شده اند ، مصرف انرژی و هزینه را کاهش می دهیم .
  • محدودیت در ارائه ی خدمات و اتصال دستگاه های مختلف درسیستم  اتوماسیون نسل سوم از چالش های دیگر این سرویس است ، علت این مسئله کوتاه برد بودن سیگنال های WiFi و پتانسیل محدود آن ها است ، که معمولا برای اتصال های خانگی استفاده می شود و توانایی ایجاد یک ارتباط گسترده را حداقل برای طولانی مدت در یک مجتمع تجاری یا عظیم ندارد ، با جایگزین کردن اتصال (Low Power Wide Area)LPWA    در راهکار اینترنت اشیا که بردی حدودا ۱۰ کیلومتر را پشتیبانی می کند این مسئله حل شده و ضغفی در دراز مدت ایجاد نمی شود.
Smart-home-main-1024x669
531918798-2560x900
blueprint-1024x740
download (1)
کاربرد اینترنت اشیا در حوزه انرژی
 
دنیای کسب و کار امروزه به شدت رقابتی شده و هر سازمان یا شخصی به دنبال صرفه جویی بیشتر است . با افزایش قیمت انرژی ها ، کسب و کارها وادار به ایجاد استراتژی های جدیدی به منظوره صرفه جویی در مصرف انرژی شده اند. این استراتژی های جدید تمرکز بالایی را بر روی مصرف انرژی قرار داده و باعث شده است که همواره نظارتی مستمر بر روی مصرف انرژی قرار بگیرد .
یک راه حل موثر در مدیریت انرژی هوشمند ، بستری مناسب را برای کنترل و بهینه سازی انرژی در زمینه های گرمایش ، تهویه ، تبرید ، روشنایی ، سیستم اطفاء حریق و سیستم امنیتی فراهم میکند و همچنین یک راه حل موثر تر و پیچیده تر به شما اجازه نظارت بر تعمیر و نگهداری زیر ساخت ها را میدهد.
بدون اینترنت اشیا مدیریت انرژی هوشمند ممکن نیست زیرا که با اینترنت اشیا دستگاه ها قادر به تصمیم گیری بر اساس قوانین تحلیلی وضع شده هستند واین تصمیمات را بدون دخالت انسان انجام گرفته و در پول و هزینه مصرف کنندگان صرفه جویی میکند .

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

مشاوره، کالا و خدمات

جهت دریافت مشاوره یا ثبت سفارش، به آدرس زیر مراجعه نمایید. ثبت درخواست >

سوالات متداول

اکثر سوالات رایج در میان کاربران اینجا پاسخ داده شده است. سوالات متداول >

تماس با ما

آیا سوال یا پیشنهادی برای ما دارید؟ در هر زمان می‌توانید تماس بگیرید، خوشحال می‌شویم به سوالات شما پاسخ دهیم. تماس >