مزرعه داری هوشمند راهکاری برای بهینه کردن تولید محصول

طبق آمار سازمان ملل متحد جمعیت کره زمین سالانه ۸۳ ملیون نفر افزایش می یابد و تا سال ۲۰۵۰ جمعیت جهان نزدیک به ۱۰ میلیارد نفر می رسد .
از سوی دیگر با توجه به افزایش سطح گرما و حرارت جوی زمین بسیاری از مناطق کره ی زمین غیر قابل سکونت می شوند و کنترل جمعیت تبدیل به امری نا ممکن می شود و این عوامل سبب از بین رفتن بسیاری از مراتع و زمین های کشاورزی می شود و بحران غذا همه گیر خواهد شد .
تنها کشورها و ملت هایی می توانند در برابر این وضعیت مقاومت کنند که دارای یک سیستم مدیریت شده و هوشمند در تمام بنیان ها و پایه های جامعه ی خود ، مخصوصا مواد غذایی و تغذیه باشند .

مزرعه ی هوشمند از چندین عضو پیوسته و در عین حال مستقل تشکیل شده است که هر یک از این اعضا با اتصال شبکه ی ابری ،به یک پایگاه داده ای اصلی یا سرور متصل شده اند.این اعضا شامل سنسور ها ، نود ها (Node) ، عملگرا ها (Actuator)و درون ها (Drone)می باشند .

سنسور ها شرایط محیطی مانند رطوبت خاک و هوا ، دما ، وضعیت آفت زمین و محصولات ، وضعیت دام و خوراک آن را بررسی می کنند و از طریق فضای ابری (Cloud) ، داده های جمع آوری شده را به سرور اصلی منتقل میکند .
سرور اصلی (Data Base) با استفاده از پردازش ابری (Cloud Processing) ،داده ها را تحلیل و بررسی کرده و با توجه به سناریو ها و پروتکل های پیش زمینه ، دستورات مورد نظر را مجددا از طریق فضای ابری برای عملگر ها(Actuator)  ارسال می کند .
در همین حین اطلاعات و تمامی واکنش ها از طریق نمایشگر مورد نظر کارفرما به صورت یک داشبورد آماری و دقیق نمایش داده می شود .

 

چندین نمونه از برتری ها و خواص مزرعه داری هوشمند :

Why-IoT-Big-Data-Smart-Farming-is-the-Future-of-Agriculture
University-of-East-Anglia-702x336
smart-agriculture-700x394
Smartphone_smartlite_large_1-2
  • دقت و ریزبینی بسیار بالای سنسور ها سبب افزایش دقت در نگه داری محصولات می شود و با استفاده از اتصال دائمی به اینترنت می توان اتمسفر و وضعیت جوی منطقه را پیش بینی و آمادگی برای جلوگیری از هرگونه آسیب را از طریق اطلاع به کشاورز و عملگر ها ایجاد کرد. از سوی دیگر می توان بهترین زمان کاشت و برداشت را مشخص کرد .
  • استفاده از درون ها و عملگر های ریلی جهت سم پاشی و آبیاری مزارع ، به دلیل اطلاع از جزئیات کامل هر قسمت از زمین و دقیق تر بودن ماشین آلات نسبت به انسان بسیار تاثیرگذارتر و مفیدتر از نیروی انسانی است . برای مثال برای درون ها و عملگر ها ، کاملا مشخص است که در چه بازه ی زمانی و مکانی و استفاده ی چه حجمی از آب یا سم مورد نظر برای چه آفت یا گیاهی ،‌ باید استفاده شود .
  • با استفاده از مزرعه داری هوشمند و اینترنت اشیا ، می توان زمان کشت و برداشت را کاهش داد .
  • برای کنترل دام ها از قلاده های هوشمندی استفاده می شود که موقعیت مکانی دام ، وضعیت سلامت دام و میانگین مصرف غذایی دام را نمایش می دهد . در نتیجه می توانیم از همه گیر شدن یک بیماری در میان دام ها جلوگیری کنیم ، وضعت ملقوح بودن یک دام را در نظر داشته باشیم و یا مانع از دور شدن یک دام از گله ی خود شویم .

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

مشاوره، کالا و خدمات

جهت دریافت مشاوره یا ثبت سفارش، به آدرس زیر مراجعه نمایید. ثبت درخواست >

سوالات متداول

اکثر سوالات رایج در میان کاربران اینجا پاسخ داده شده است. سوالات متداول >

تماس با ما

آیا سوال یا پیشنهادی برای ما دارید؟ در هر زمان می‌توانید تماس بگیرید، خوشحال می‌شویم به سوالات شما پاسخ دهیم. تماس >