کاربرد اینترنت اشیا در حوزه انرژی

 

IOT یکی از بهترین راهکارها برای کنترل و مدیریت انرژی است . در ساختار و کد های اینترنت اشیا نوعی هوش مصنوعی با الگوریتمی پیشرفته پیاده سازی شده که با یادگیری ، تحلیل و پردازش ، به دست آوردن دید کلی ، مدیریت و کنترل کردن شرایط و واکنش نسبت به مسائل می تواند در بهینه کردن هزینه ها و انرژی نقش به سزایی داشته باشد .
سرور اصلی به وسلیه ی فضای ابری ، اطلاعات گرفته شده از  دستگاه ها را به صورت دائم بررسی و به نوعی کسب تجربه می کند پس با گذشت زمان نه تنها دچار نقص جدی نمی شود بلکه برای موقعیت های مختلف خود را آماده می کند .
زمانی که صحبت از مدیریت و بهینه کردن مصرف انرژی می کنیم صرفا فقط به انرژی الکترونیکی ، سوخت های فسیلی ، ذغال سنگ و دیگر سوخت های تجدید ناپذیر اشاره نمی کنیم ، بلکه با ایجاد یک رابطه ی علت و معلول بین انرژی و تولید محصول یا مصرف مواد اولیه می توانیم به یک تیر و چند نشان برسیم .

اگر هر گونه صنعت و عملکرد سازمانی را با سه مرحله ورودی (ماده اولیه) ، تولید، خروجی (محصول) درنظر بگیریم ، با ادغام کردن اینترنت اشیا در این مراحل نه تنها به یک دید وسیع و کامل مدیریتی می رسیم بلکه با کاهش مواد اولیه ، اصلاح فرمول تولید برای بازدهی بالا و دریافت محصولی با کمیت و کیفیت بیشتر به یک سود و بازاریابی بهتر دست پیدا می کنیم .
از سوی دیگر با سپردن بخش های آسیب پذیر و حساس هر صنعتی به ساختار دیجیتال با کاهش آمار خطای انسانی و ضعف های زیان آور آن می توانیم به بازدهی با درصد بسیار بالا و اتلاف انرژی با درصد بسیار پایین برسیم .

می توان برخی از راهکار های اینترنت اشیا و انرژی را بین صنعت های متفاوت در ذیل مشاهده کنید:

  • در زمینه کشاورزی با یافتن حاصل خیز ترین نقاط ، بهترین زمان برای کاشت و بذر پاشی ، آمادگی برای هر گونه وضعیت آب و هوایی و شرایط آفتی زمین و محصولات ، می توان با استفاده از انرژی و مواد اولیه کمتر به یک نتیجه ی بهینه تر رسید .

  • در دامداری با چک کردن وضعیت دائمی دام و بررسی شرایط فیزیکی ، سلامت و رفتاری آن از بروز هرگونه تلفات جلوگیری کرد و نیازی به هزینه های مازاد و ضرر های متوالی نیست .

  • در زمینه اتوماسیون داخلی و ساختمان با در نظر گرفتن وضعیت رفت و آمد و بازه ی زمانی استفاده از دستگاه ها می توان از استفاده ی دائمی و بی ثمر دستگاه ها جلوگیری کرد و با دادن یک برنامه ی زمانی مناسب نسبت به هر گونه شرایط و عوامل محیطی مانند نور و دمای محیط آن را بهینه کرد و از سوی دیگر با دید سراسری و یکپارچه و بررسی عملکرد محیط ، می توان کوچکترین نقص ها و جزئیات زیر ساختی را پیش بینی و مانع از اتلاف انرژی و هزینه های بی دلیل شد .

  • در زمینه کنترل شهری ،با اطلاع دائمی از عبور و مرور وضعیت شهروندان و حمل و نقل شهری می توان با استفاده از مسیر های پیشنهادی و از بین بردن ترافیک شهری مانع از مصرف بی رویه ی سوخت های فسیلی مانند گاز و بنزین شد و از سوی دیگر با بررسی وضعیت توزیع برق در شهر می توان یک آمار نسبی به دست آورد که با مقایسه ی دائمی و به دست آوردن یک میانگین می توان از مصرف بیش از اندازه آن جلوگیری کرد .

69982548_l
maxresdefault (1)
IoT (Internet of Things) concept.
understanding-smart-city-components-and-its-impact-in-the-iot-era-1-1280x720
این موارد همگی بخشی از توزیع و بازیابی انرژی است که امروزه در اکثر کشور های فاقد سرمایه اولیه و منابع طبیعی بسیار رایج می باشد . اما امروزه بخش عمده ی سرمایه گذاری ها در زمینه تولید انرژی است .
کاربرد اینترنت اشیا در حوزه انرژی
 
دنیای کسب و کار امروزه به شدت رقابتی شده و هر سازمان یا شخصی به دنبال صرفه جویی بیشتر است . با افزایش قیمت انرژی ها ، کسب و کارها وادار به ایجاد استراتژی های جدیدی به منظوره صرفه جویی در مصرف انرژی شده اند. این استراتژی های جدید تمرکز بالایی را بر روی مصرف انرژی قرار داده و باعث شده است که همواره نظارتی مستمر بر روی مصرف انرژی قرار بگیرد .
یک راه حل موثر در مدیریت انرژی هوشمند ، بستری مناسب را برای کنترل و بهینه سازی انرژی در زمینه های گرمایش ، تهویه ، تبرید ، روشنایی ، سیستم اطفاء حریق و سیستم امنیتی فراهم میکند و همچنین یک راه حل موثر تر و پیچیده تر به شما اجازه نظارت بر تعمیر و نگهداری زیر ساخت ها را میدهد.
بدون اینترنت اشیا مدیریت انرژی هوشمند ممکن نیست زیرا که با اینترنت اشیا دستگاه ها قادر به تصمیم گیری بر اساس قوانین تحلیلی وضع شده هستند واین تصمیمات را بدون دخالت انسان انجام گرفته و در پول و هزینه مصرف کنندگان صرفه جویی میکند .

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

مشاوره، کالا و خدمات

جهت دریافت مشاوره یا ثبت سفارش، به آدرس زیر مراجعه نمایید. ثبت درخواست >

سوالات متداول

اکثر سوالات رایج در میان کاربران اینجا پاسخ داده شده است. سوالات متداول >

تماس با ما

آیا سوال یا پیشنهادی برای ما دارید؟ در هر زمان می‌توانید تماس بگیرید، خوشحال می‌شویم به سوالات شما پاسخ دهیم. تماس >