اینترنت اشیا در حمل و نقل

حمل و نقل از اصلی ترین و ریشه ای ترین مشکلات انسان در هر موضوع و فعالیتی بوده است ، در واقع هر فعالیت رفاهی یا تفریحی در جامعه ی امروزی نیازمند یک حمل و نقل مدیریت شده و منظم است .
اختلال زمانی در یک برنامه ریزی می تواند تبدیل به یک خلا و ضعف بسیار تاثیرگذار بر یک مجموعه وابسته به هم و ساخت یک چرخه بی نظمی شود که این چرخه ثمره ی عدم کنترل عبور و مرور باشد .این اختلال ها یک دید کوتاه و گذران نسبت به این عدم کنترل است ، چرا که از لحاظ امنیت نیز  این سیستم قدیمی و بدون نظارت مطلق باعث افزایش چشمگیر آسیب پذیری می شود .
این عدم مدیریت کامل و امنیت ، توانایی به وجود آوردن یک خسارت غیر قابل جبران و سنگین به صورت جانی و مادی را دارد.

در حوزه ی فناوری گسترده IOT و زیرشاخه هایش ، حمل و نقل هوشمند به دلیل بازدهی بسیار سریع و بالا دارای گسترش  بیشتری شده است .
امروزه راهکار IOT یک پاسخ بلند مدت و کامل در بسیاری از زمینه های دیگر مانند افزایش سود دهی و محصول بهتر در صنعت ، کاهش ریسک و راهکارهای بهتر درمانی در پزشکی ، تولید و بازیابی در انرژی و … است و در بسیاری از کشور های توسعه یافته و رو به توسعه به صورت کاملا متداول استفاده می شود .

فناوری اینترنت اشیا دارای یک ساختار چند وجهی است که از لایه های فیزیکی و دیجیتالی پشتیانی می کند و همچنین مجهز به یک سرور اصلی می باشدکه از طریق فضای ابری به تمامی دستگاه ها و سنسور ها دسترسی دارد و به صورت لحظه ای تمامی داده ها را بررسی و با مدیریت مطلق شرایط را کنترل کرده و با وضعیت قبلی مقایسه می کند تا به بازدهی بالاتر برسد و در نتیجه با گذر زمان به یک بینش تکامل یافته تری دست پیدا می کند .

زمانی که صحبت از هوش مصنوعی و IOT در زمینه ی تردد و حمل و نقل می کنیم ، اولین مسئله ای که بر خلاف حقیقت در ذهن کاربر مطرح می شود هزینه ی بسیار بالا و استفاده از ماشین هایی با قیمت بالا و یک زیرساخت سنگین شهری است ، در حالی که با استفاده از یک اپلیکیشن ساده که با استفاده از اتصال تلفن های هوشمند و یک رصدخانه ی شهری به یک دیگر می توان به یک نظارت یکپارچه رسید که بسیاری از مسائل مانند ترافیک سنگین ، مسدود بودن مسیر ، کمبود جای پارک ، تصادفات با خسارت بالا و زمان خدمات رسانی به حوادث را بهبود ببخشد و حل کند . این ساختار در حمل و نقل با استفاده از تکنولوژی هایی مانند RFID ، GPS  و WiFi به موقعیت مکانی و وضعیت وابستگی محیطی دست پیدا میکند و با اتصال زنجیره ای ، مسیر ها و وسایل نقلیه را کنترل می کند .
در واقع سرور اصلی (Data Base) از طریق موبایل های شخصی ، دوربین های شهری ، سنسور های بین راهی و موقعیت مکانی هر وسیله ی نقلیه به یک آگاهی کامل می رسد که از طریق پروتکل ها و الگوریتم پیاده سازی شده ، شروع به مدیریت مسیر ها و شرایط محیطی می کند ، سرور با تکرار این چرخه به صورت دائمی به یک تجربه ی نسبی می رسد و از همین طریق درصد بازدهی خود را بهبود می بخشد .
سیستم اینترنت اشیا امروزه در بسیاری از شهر های بزرگ و پیشرفته جهان مانند سنگاپور ، توکیو ، پکن ، لندن ، برلین ، دهلی نو ، اورشلیم و … به یک سیستم همه گیر در تمام زمینه ها مبدل شده است و بسیاری از کنترل ها و نظارت های اصلی زیر نظر IOT است .
کاربرد اینترنت اشیا در حوزه حمل و نقل
امروزه سیستم های هوشمند حمل و نقل از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات در فرایند حمل و نقل این قابلیت را بوجود آورده اند که بخش های مختلف با یکدیگر به شکل تعاملی ارتباط داشته باشند، به گونه ای که تحقق اهداف شبکه حمل و نقل که افزایش ایمنی، جلب رضایت مسافران و حل معضل ترافیک و ازدحام حمل و نقل می باشد را در پی خواهد داشت. یکی از فناوری های نو و آینده محور، اینترنت اشیاست که در حال حاضر یک چارچوب مناسب و کاربردی را برای مطالعات حمل و نقل هوشمند فراهم کرده است، اینترنت اشیا مبادله اطلاعات حمل و نقلی وسایل نقلیه را توسط شبکه و بدون دخالت های انسانی انجام می دهد، در نتیجه بر اساس ارتباط اشیا با هم، وسایل و ابزارهای سیستم به صورت ویژه ای هوشمند خواهند شد و به تبادل اطلاعات و تعامل هدفمند با هم خواهند پرداخت. و به واقع در آینده شکل جدیدی از مدیریت تحت عنوان مدیریت اشیا یا اشیا خود راهبر، در سیستم هوشمند حمل و نقل ایجاد خواهد شد. به عبارت دیگر با اینترنت اشیا، وسایل فیزیکی در سیستم حمل و نقل به یک شبکه اطلاعاتی فعال تبدیل میشوند.

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

مشاوره، کالا و خدمات

جهت دریافت مشاوره یا ثبت سفارش، به آدرس زیر مراجعه نمایید. ثبت درخواست >

سوالات متداول

اکثر سوالات رایج در میان کاربران اینجا پاسخ داده شده است. سوالات متداول >

تماس با ما

آیا سوال یا پیشنهادی برای ما دارید؟ در هر زمان می‌توانید تماس بگیرید، خوشحال می‌شویم به سوالات شما پاسخ دهیم. تماس >