اینترنت اشیا در صنعت (IIOT) Industrial Internet Of Things

  با گذر زمان و افزایش جزییات در ساختار اتوماسیون های صنعتی و محصولات ، ایجاد یک سیستم یکپارچه با کنترل و مدیریت جامع و درصد خطای پایین با محدودیت های زیادی از جمله خطای انسانی ، کاهش کنترل و مدیریت ، عدم هماهنگی و برنامه ریزی مناسب و … رو به رو شد .
جهت کاهش این محدودیت ها و دریافت یک بازدهی بالا و پیوسته ، بشر به سمت هوش مصنوعی روی آورده است . اینترنت اشیا و هوش مصنوعی ، انقلاب نسل چهارم صنعت هستند که در حال حاضر در بسیاری از کشور های رو به توسعه به عنوان یک پاسخ و راهکار اصلی پیاده سازی شده اند .
اینترنت اشیا از طریق  سرور اصلی خود  و تکنولوژی  (The Message Queueing Telemetry Transport) MQTT یک دسترسی کامل و جامع به ساختار فیزیکی ، سنسور ها و دستگاه ها ، وضعیت بازدهی محصولات ،نحوه ی مصرف مواد اولیه ، ‌نحوه عملکرد بخش انسانی و … دست پیدا میکند و نتیجه را از طریق یک داشبورد به همراه جزییات مورد نیاز به کاربر مورد نظر ارائه می دهد .
به عبارت دیگر سرور اصلی (Data Base) از طریق فضای ابری  (Cloud)و ایجاد یک چرخه ی ارتباطی لحظه ای با دستگاه ها و سنسور های آماری مورد نظر ، با بررسی هر یک از زیر مجموعه های ساختار اصلی و مقایسه ی آن در شرایط متفاوت به یک نتیجه ی کاربردی می رسد .
در واقع هوش مصنوعی در اینترنت اشیا به معنای یادگیری ، تحلیل و پردازش ، ریزنگری ، کسب تجربه و نمایش نتیجه و بازدهی است .
IOT در سازمان های صنعتی به شکل بسزایی در بهبود اتصالات ، بهبود یکپارچگی مجموعه ، صرفه جویی در انرژی ، مواد اولیه و زمان و افزایش بهره وری نقش داشته است .

ما در گذشته ساختار دیجیتال را به عنوان یک بخش خدماتی در یک ارگان در نظر می گرفتیم. اما اکنون می توانیم بسیاری از وظایف اصلی را به ساختار دیجیتال ، هوش مصنوعی و راهکار اینترنت اشیا بسپاریم و از پتانسیل کامل تکنولوژی بهره ببریم .
پس تنها محدودیت در عملی کردن ایده هایمان ،‌ محدودیت ذهن انسان است .

از دیگر مزیت های اینترنت اشیا می توان به کاهش برنامه نویسان و متخصصان IT در سازمان ها و کارخانجات به دلیل تحلیل و رمزنگاری کد های منتقل شده از device ها به سرور اصلی توسط خود سرور اشاره کرد .
پایداری و نحوه عملکرد ساختار فیزیکی کارخانجات و سازمان ها ، از دیگر برتری های اینترنت اشیا نسبت به اتوماسیون های سنتی است . لایه فیزیکی اینترنت اشیا شامل دستگاه هایی با پایداری و مقاومت بسیار بالاست و در صورت بروز نقص فنی ، دارای زمان تعمیر کوتاه است .
در طول تاریخ در تمامی عرصه های صنعت و تولید ، ۳ مرحله :
  •     اطلاعات و فنون تولید یک محصول یا همان فرمول ساخت محصول
  •      نحوه ی اجرای این فرمول و کیفیت تولید محصول
  •      جست و جو و بررسی نقطه ضعف ها و افزایش سوددهی و بازدهی
            وجود داشته است .
حال فرض کنید این مراحل و چالش ها تماما تحت نظارت و تولید یک سیستم واحد که بازدهی بالا را آموزش دیده و در حین کنترل شرایط با تمامی قسمت های مرتبط با سازمان یا شرکت مورد نظر ، مانند سیستم های امنیت و تهویه در حال تبادل دیتا و اطلاعات است و از طریق پروتکل های های ثبت شده ، آمادگی واکنش نسبت به هرگونه شرایط غیرمعمول را دارد . پس در زمان وقوع بحران از هرگونه خسارت غیر قابل جبران جلوگیری می کند و مانع از بین رفتن محصولات و کاهش بازدهی می شود .
از دید کلی ما نه تنها با این راهکار چالش ها و مسائل همیشگی صنعتگران را حل کرده ایم ،‌ بلکه توانسته ایم پاسخی اساسی برای مسائل و مشکلات رو به رو ارائه دهیم .
Industry 4.0 concept .Man hand holding tablet with Infographic Industry4.0 icons screen and blue tone of automate wireless Robot arm in smart factory background
کاربرد اینترنت اشیا در حوزه صنعت
 
پیشرفت سریع فناوری طی سال‌های اخیر و کاربرد آن در صنعت، بهبود عملکرد صنایع مختلف را به همراه داشته است. در صنایع نفت و گاز، چالش‌هایی همچون بلایای طبیعی، نشت لوله نفت و گاز و محدودیت‌های ارتباطی و نظارتی مختلفی وجود دارد که بدون استفاده از فناوری می‌تواند منجر به پیامدهای مالی و حتی جانی قابل توجهی شود. امروزه اینترنت اشیاء در صنایع نفت و گاز به ردیابی و نظارت بر منابع، جمع‌آوری گسترده داده، کاهش هزینه‌ها، کاهش زمان نظارتی، ایمنی بیشتر و به طور کلی افزایش بهره‌وری کمک می‌کند.

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

مشاوره، کالا و خدمات

جهت دریافت مشاوره یا ثبت سفارش، به آدرس زیر مراجعه نمایید. ثبت درخواست >

سوالات متداول

اکثر سوالات رایج در میان کاربران اینجا پاسخ داده شده است. سوالات متداول >

تماس با ما

آیا سوال یا پیشنهادی برای ما دارید؟ در هر زمان می‌توانید تماس بگیرید، خوشحال می‌شویم به سوالات شما پاسخ دهیم. تماس >