شهر هوشمند راهکاری برای حل بحران های شهری

همزمان با رشد فکری بشر و تغییرات محیط زیست ، محل های زندگی مانند شهر ها و روستاها نیز نیازمند ارتقاء و هوشمند سازی می باشند. طبق پیش بینی سازمان ملل تا سال ۲۰۵۰ میلادی ، حدود ۶۸درصد از جمعیت جهان در شهر های هوشمند زندگی می کنند.
در اینترنت اشیا ، ساختار هوشمند شهری از طریق اتصال دستگاه ها و ساختار های الکترونیکی نصب شده در سرتاسر زیر ساخت های شهر به یک فضای ابری و انتقال اطلاعات به سرور اصلی یک ارتباط دائمی و لحظه ای خواهد ساخت . که در آن سرور اصلی داده ها را تحلیل و پردازش می کند و به صورت مجدد از طریق  فضای ابری ، دستورات مورد نظر را به دستگاه ها می رساند .
در واقع سرور اصلی با ایجاد این چرخه، توانایی یادگیری و کسب تجربه را در خود ایجاد می کند و با گذشت زمان عملکرد خود را بهبود می بخشد .

شهروند هوشمند نیز راهکاری مدبرانه است و زیرمجموعه ی فرآیند IOT می باشد ، که در آن بخشی از مدیریت و کنترل شهری توسط موقعیت و شرایط شهروندان انجام می شود . دیتا و اطلاعاتی که از طریق تلفن های هوشمند و گجت های مورد نظر بین شهروندان و ساختار دیجیتال شهر در جریان است و سبب ایجاد یک تعامل یکپارچه و افزایش سطح آگاهی شهروند نسبت به وضعیت شهری و بالعکس می شود .

در بسیاری از شهر های پیشرفته ی جهان ، اینترنت اشیا یک رکن اصلی و پایدار است ، شهر هایی با تاب آوری بالا و مقاوم در برابر بحران که از ساختمان های هوشمند و مطمئن ، ناوگان عمومی منظم ، حمل و نقل و تردد کنترل شده ، سرشار از انرژی های تجدیدپذیر و پایدار ، شهروندانی آگاه نسبت به وضعیت شهری و … بهره می برند.
فرض کنید هنگام وقوع یک بحران همه گیر، مانند زلزله، در یک شهر فاقد زیرسازی حرفه ای و مدرن حضور داشته باشید . هیچگونه پیشگیری به دلیل عدم اطلاع قبلی انجام نشده است ، شهروندان مانند یک روز عادی به کار یا تفریح مورد نظر خود مشغولند .
با پیدایش و حضور ۷ تا ۱۲ ثانیه ای یک زلزله با میانگین قدرت ۵ ریشتری ، به دلیل عدم کنترل مناسب و قبلی تمامی مسیر ها ، ساختمان ها و ناوگان عمومی دچار مشکل می شود . تمامی شهروندان مبتلا به استرس و اضطراب می شوند و توانایی تصمیم گیری فوری و مناسب موقعیت را ندارند . ارتباط با مناطق آسیب دیده قطع می شود . هیچ نظارت کلی برای کنترل وضعیت وجود ندارد و تقسیم نیروهای امداد و کمک های اضطراری  درست انجام نمی شود .
حال اگر این بحران در همان شهر اما دارای زیر ساخت دیجیتال و کنترل گسترده به کمک اینترنت اشیا رخ دهد ، سرور اصلی که از قبل پروتکل مورد نظر این بحران را آماده سازی کرده است و به تمامی مناطق دسترسی سراسری دارد از طریق فضای cloud به دستگاه ها متصل می شود و وضعیت را به طور کامل و جامع در دسترس رصد خانه و مرکز مدیریت کلی شهر قرار می دهد و در جهت به حداقل رساندن آمار تلفات و آسیب ها ، device ها به صورت خودکار جمعیت مضطرب و آشفته را به سمت مناطق امن و مسیر مطمئن راهنمایی می کنند ، ناوگان عمومی به کمک ساختار دیجیتال هدایت یا متوقف می شود ، نیروهای امداد و کمک رسان از طریق یک مسیر قابل عبور و مناسب که رصد خانه ی اصلی شهر در نظر گرفته است به تمام مناطق آسیب دیده شهر یک کمک یکسان می رسانند.
 شهر هوشمند ، شهری ست که به کمک انواع دستگاه های الکترونیکی  و زیر ساخت اینترنت اشیا ، اطلاعات مختلفی را در سطوح گوناگون شهری، جمع آوری و در نهایت از این اطلاعات برای مدیریت منابع و خطرات احتمالی بهره برداری میکند.اطلاعات از طریق شهروندان ، سامانه های نظارتی و سنسورهایی که در سطح شهر فعالیت می کنند؛ تامین می شود و برای نظارت و مدیریت سیستم های ترافیکی ، حمل و نقل، نیروگاه ها، شبکه های آبرسانی، مدیریت زباله، تشخیص جرم، سیستم های اطلاعاتی، مدارس، کتابخانه ها، بیمارستان ها، و سایر خدمات اجتماعی استفاده می شوند .شهر هوشمند در واقع  اکوسیستمی است  که  از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و دستگاه های مختلف فیزیکی متصل به شبکه اینترنت اشیاء تشکیل شده و از این فناوری برای بهینه سازی کارایی عملیات، خدمات شهری و ارتباط با شهروندان استفاده می شود.تغییرات عمده تکنولوژی، اقتصادی و زیست محیطی باعث شده است تا مدیران شهرها به فکر چاره بیافتند . از جمله آنان می توان به  تغییرات آب و هوایی، بازسازی اقتصادی، حرکت به سمت کسب و کارهای آنلاین،افزایش  جمعیت پیر، رشد جمعیت شهری، امور مالی دولتی و … اشاره کرد.
راهکار شهر هوشمند ، به نهاد های نظارتی امکان برقراری ارتباط با هر دو بخش اجتماعی و زیرساخت فنی شهر را می دهد ؛ به کمک آن میتوانند نسبت به  کلیه ی رویداد هایی که در سطح شهر اتفاق می افتد آگاه باشند  و روند تکامل  شهری  را در ابعاد رفتاری ، اجتماعی و فنی دنبال کنند.به منظور افزایش کیفیت خدمات ،بهبود عملکرد ،کاهش هزینه ها ، مدیریت مصرف منابع شهری و سهولت ارتباط بین شهروندان و دولت، شهرهای پیشرفته ی دنیا استفاده از زیر ساخت های اینترنت اشیاء را سرلوحه کار خود قرار دادند تا رویای شهر هوشمند  در آینده ی  بسیار نزدیک به یک تجربه ی شیرین بدل شود.
با تکیه بر هوشمندسازی، زمان پاسخگویی به چالش ها و سوانح احتمالی در سطح شهر به حداقل می رسد و به کمک سامانه های پیش بینی می توان در مدت زمان بسیار کوتاهی، احتمالات وقوع خطر را بررسی و به نهاد های مربوطه هشدار  داد.شهرهایی که در این زمینه  سرمایه گذاری کرده اند شامل سنگاپور،  دبی، آمستردام، بارسلونا،  مادرید،  استکهلم، چین  و نیویورک است.هرچیزی که در شهر وجود دارد به عنوان عضوی هوشمند با هم در ارتباط اند و این ارتباط که به کمک بستر فناوری و راهکار های هدفمند ایجاد شده است ، کیفیت خدمات ارائه شده را تا حد مطلوبی بالا برده است.
راه کارهای مختلفی در رابطه با شهر هوشمند طراحی شده است ؛از سامانه های تشخیص خوردو و پیش بینی بار ترافیکی در ساعات مختلف گرفته  تا سیستم های شناسایی و هشدار حوادث . یکی از راهکارهای پیاده سازی شده در این بخش ، سامانه ی پارکینگ هوشمند است. سامانه ی پارکینگ هوشمند با ارائه ی خدمات متنوع توانسته است چالش های پارکینگ های سنتی را برطرف کند. سیستم ورود و خروج خودکار، راهنمای فضای داخلی پارکینگ،سیستم هشداردهنده در زمان تصافات و سوانح ، ارائه ی کیف پول الکترونیکی و برنامه ی تلفن هوشمند جهت رزرو پارکینگ و پرداخت هزینه ،سامانه ی مدیریت و نظارت برای استفاده مدیران پارکینگ و … خدماتی است که یک پارکینگ هوشمند تقدیم می کند.شرکت پرتوتاپ رایان ، از پیشگامان فناوری هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء برای تکمیل تکه های پازل شهر هوشمند ، پارکینگ هوشمند را با خدمات نامبرده شده ارائه و پیاده سازی کرده است.
برای  مطالعه بیشتر در باره ی سامانه ی پارکینگ هوشمند رهبان اینجا کلیک کنید.

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

مشاوره، کالا و خدمات

جهت دریافت مشاوره یا ثبت سفارش، به آدرس زیر مراجعه نمایید. ثبت درخواست >

سوالات متداول

اکثر سوالات رایج در میان کاربران اینجا پاسخ داده شده است. سوالات متداول >

تماس با ما

آیا سوال یا پیشنهادی برای ما دارید؟ در هر زمان می‌توانید تماس بگیرید، خوشحال می‌شویم به سوالات شما پاسخ دهیم. تماس >