گلخانه هوشمند راهکاری برای افزایش کیفیت و کمیت محصول

در گلخانه هوشمند تمامی فعالیت های مرتبط با دما ، نور ، کربن دی اکسید ، اکسیژن ، رطوبت ، اسیدی یا قلیایی بودن خاک (HP)  و دیگر شاخص های تاثیر گذار در روند رشد و نگه داری گیاهان توسط نودها (node) و سنسور ها ثبت و از طریق شبکه (cloud) به سرور اصلی (Data Base) منتقل می شود .
سرور اصلی به وسیله پردازش ابری (cloud processing) ، داده ها را آنالیز و بررسی می کند ، سپس به صورت مجدد از طریق فضای ابری داده ها و دستورات مورد نیاز را به عملگر ها (Actuator) منتقل کرده و پس انجام واکنش های لازم برای به ثبات رساندن شرایط و تامین ضرورت های گیاهان ، وضعیت جوی گلخانه نسبت به گیاهان را از طریق یک داشبورد کامل در نمایشگر مورد نظر کاربرنشان می دهد .
در گذشته استفاده از راهکار های سنتی برای گلخانه ها بسیار هزینه بر ، دارای مصرف بالای انرژی ،کاهش خدمات در برخی فصول ، آسیب دیدن بسیاری از محصولات و دارای چنین ضعف هایی بود، که سبب کاهش بازدهی گلخانه و حتی ضرر نیز می شد.

در گذشته استفاده از راهکار های سنتی برای گلخانه ها بسیار هزینه بر ، دارای مصرف بالای انرژی ،کاهش خدمات در برخی فصول و آسیب دیدن بسیاری از محصولات بوده که سبب کاهش بازدهی گلخانه هاو حتی ضرر نیز می شد .
امروزه با استفاده از راهکار هوشمند سازی گلخانه ها و اینترنت اشیا نه تنها می توان بسیاری از این عوامل بازدارنده را از بین برد ، بلکه با پیشگیری از به وجود آمدن عوامل غیر منتظره و آمادگی برای آن ها از طریق قابلیت سناریو پذیری اینترنت اشیا ، می توان به یک راندمان بالا دست پیدا کرد .

در ذیل می توانیم برخی از تفاوت های بسیار تاثیر گذار میان گلخانه ی هوشمند و سنتی را بررسی کنیم :
  • در کشور ما حدود ۷۵ درصد آب مصرفی ، در زمینه ی کشاورزی و گلخانه ها استفاده می شود که این استفاده بی رویه علاوه بر صدمه زدن به منابع زیرزمینی و هزینه ی بسیار زیاد برای کارفرما ها ، سبب از بین رفتن بخش قابل توجهی از محصولات می شود اما به کمک راهکار هوشمند اینترنت اشیا می توان حدود ۳۰دصد ازین میزان کاهش داد و با یک برنامه ریزی مناسب با توجه به نوع و میزان نیاز گیاه به آب و شرایط محیطی ، باعث افزایش کیفیت و کمیت آن ها شد .
  • یک برف ساده ی زمستانی یا یک روز گرم تابستانی کافیست تا به تعادل دما آسیب جدی وارد کند و این نوسان حرارتی در صورت عدم رسیدگی به موقع نیروی انسانی در عرض چند ساعت سبب از بین رفتن بخش قابل توجهی از محصولات می شود ،‌ اینترنت اشیا توانایی پیش بینی اختلافات دمایی در بازه ی زمانی مورد نیاز برای رشد و نگه داری گیاهان را دارد و با استفاده از سیستم های حرارتی و دریچه های متحرک خارجی ، شرایط را برای گیاهان مطلوب می کند . در صورتی که یک اختلاف دمایی غیرقابل پیشبینی رخ دهد ، از قابلیت سناریو پذیری خود استفاده کرده و با استفاده از سنسور های دمایی و رطوبتی شرایط را از طریق عملگر ها بهبود می بخشد .
  • در گلخانه های سنتی ، بحث زاویه و شدت نور مطرح نیست و در فصول مختلف ، گیاهان نمی توانند به سطح مورد نیاز خود از نور دسترسی پیدا کنند اما در گلخانه های هوشمند می توان با استفاده از سنسور های نوری و پروتکل های پیش زمینه ، در هر زمانی طیف مورد نظر گیاهان را تامین کنیم .
  • زمان طولانی کشت ، نگه داری و برداشت محصولات یکی از عوامل کاهش کیفیت و راندمان در کشاورزی است ، با امکان کشت طبقاتی چندین محصول به صورت همزمان در گلخانه های هوشمند می توان میزان این خسارت را به حداقل رساند .
greenhouse-irrigation-system-500x500
smart-farming-agriculture-soil
agtech-featured-image
HOBOnet-Wireless-Greenhouse-Monitoring-System-1024x679
 امروزه در بسیاری از کشورهای رو به توسعه و پیشرفت که فاقد بسیاری از منابع طبیعی هستند ، اینترنت اشیا یک راهکار کاملا پاسخگو به بسیاری از نیاز های ضروری و رفاهی است و سبب خودکفایی آن هاشده است.
 شهر هوشمند ، شهری ست که به کمک انواع دستگاه های الکترونیکی  و زیر ساخت اینترنت اشیا ، اطلاعات مختلفی را در سطوح گوناگون شهری، جمع آوری و در نهایت از این اطلاعات برای مدیریت منابع و خطرات احتمالی بهره برداری میکند.اطلاعات از طریق شهروندان ، سامانه های نظارتی و سنسورهایی که در سطح شهر فعالیت می کنند؛ تامین می شود و برای نظارت و مدیریت سیستم های ترافیکی ، حمل و نقل، نیروگاه ها، شبکه های آبرسانی، مدیریت زباله، تشخیص جرم، سیستم های اطلاعاتی، مدارس، کتابخانه ها، بیمارستان ها، و سایر خدمات اجتماعی استفاده می شوند .شهر هوشمند در واقع  اکوسیستمی است  که  از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و دستگاه های مختلف فیزیکی متصل به شبکه اینترنت اشیاء تشکیل شده و از این فناوری برای بهینه سازی کارایی عملیات، خدمات شهری و ارتباط با شهروندان استفاده می شود.تغییرات عمده تکنولوژی، اقتصادی و زیست محیطی باعث شده است تا مدیران شهرها به فکر چاره بیافتند . از جمله آنان می توان به  تغییرات آب و هوایی، بازسازی اقتصادی، حرکت به سمت کسب و کارهای آنلاین،افزایش  جمعیت پیر، رشد جمعیت شهری، امور مالی دولتی و … اشاره کرد.
راهکار شهر هوشمند ، به نهاد های نظارتی امکان برقراری ارتباط با هر دو بخش اجتماعی و زیرساخت فنی شهر را می دهد ؛ به کمک آن میتوانند نسبت به  کلیه ی رویداد هایی که در سطح شهر اتفاق می افتد آگاه باشند  و روند تکامل  شهری  را در ابعاد رفتاری ، اجتماعی و فنی دنبال کنند.به منظور افزایش کیفیت خدمات ،بهبود عملکرد ،کاهش هزینه ها ، مدیریت مصرف منابع شهری و سهولت ارتباط بین شهروندان و دولت، شهرهای پیشرفته ی دنیا استفاده از زیر ساخت های اینترنت اشیاء را سرلوحه کار خود قرار دادند تا رویای شهر هوشمند  در آینده ی  بسیار نزدیک به یک تجربه ی شیرین بدل شود.
با تکیه بر هوشمندسازی، زمان پاسخگویی به چالش ها و سوانح احتمالی در سطح شهر به حداقل می رسد و به کمک سامانه های پیش بینی می توان در مدت زمان بسیار کوتاهی، احتمالات وقوع خطر را بررسی و به نهاد های مربوطه هشدار  داد.شهرهایی که در این زمینه  سرمایه گذاری کرده اند شامل سنگاپور،  دبی، آمستردام، بارسلونا،  مادرید،  استکهلم، چین  و نیویورک است.هرچیزی که در شهر وجود دارد به عنوان عضوی هوشمند با هم در ارتباط اند و این ارتباط که به کمک بستر فناوری و راهکار های هدفمند ایجاد شده است ، کیفیت خدمات ارائه شده را تا حد مطلوبی بالا برده است.
راه کارهای مختلفی در رابطه با شهر هوشمند طراحی شده است ؛از سامانه های تشخیص خوردو و پیش بینی بار ترافیکی در ساعات مختلف گرفته  تا سیستم های شناسایی و هشدار حوادث . یکی از راهکارهای پیاده سازی شده در این بخش ، سامانه ی پارکینگ هوشمند است. سامانه ی پارکینگ هوشمند با ارائه ی خدمات متنوع توانسته است چالش های پارکینگ های سنتی را برطرف کند. سیستم ورود و خروج خودکار، راهنمای فضای داخلی پارکینگ،سیستم هشداردهنده در زمان تصافات و سوانح ، ارائه ی کیف پول الکترونیکی و برنامه ی تلفن هوشمند جهت رزرو پارکینگ و پرداخت هزینه ،سامانه ی مدیریت و نظارت برای استفاده مدیران پارکینگ و … خدماتی است که یک پارکینگ هوشمند تقدیم می کند.شرکت پرتوتاپ رایان ، از پیشگامان فناوری هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء برای تکمیل تکه های پازل شهر هوشمند ، پارکینگ هوشمند را با خدمات نامبرده شده ارائه و پیاده سازی کرده است.
برای  مطالعه بیشتر در باره ی سامانه ی پارکینگ هوشمند رهبان اینجا کلیک کنید.

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

مشاوره، کالا و خدمات

جهت دریافت مشاوره یا ثبت سفارش، به آدرس زیر مراجعه نمایید. ثبت درخواست >

سوالات متداول

اکثر سوالات رایج در میان کاربران اینجا پاسخ داده شده است. سوالات متداول >

تماس با ما

آیا سوال یا پیشنهادی برای ما دارید؟ در هر زمان می‌توانید تماس بگیرید، خوشحال می‌شویم به سوالات شما پاسخ دهیم. تماس >