آینده اینترنت اشیا در سال ٢٠٢٠

گزارش‌ها و منابع مختلفی به پیش‌بینی بازار و اتفاقات پیرامون اینترنت اشیاء و ابزار مرتبط با آن پرداخته‌اند که در ادامه یکی از این گزارشات که به پیش‌بینی اتفاقات در این حوزه تا سال٢٠٢٠ پرداخته است را عنوان می‌کنیم.
شهرآرا آنلاین افزایش تعداد دستگا‌ه‌‌های اینترنت اشیا اگر بازار اینترنت اشیا و آمار‌های مربوط به دستگاه‌های متصل را بررسی کنیم با اعداد و ارقارم میلیاردی مواجه خواهیم شد. طبق گفته IT pro، حدود ٣/۶ میلیارد دستگاهی که امسال به اینترنت متصل شدند، برای انجام وظایف روزانه استفاده می‌شوند‌. این به این معناست که تعداد همه‌ دستگاه‌های متصل بسیار بیشتر از این تعداد می‌باشد. بنابراین اطلاعات بیشتر و در نتیجه ازدحام بیشتری در اینترنت پرتراکم و متصل امروز مشاهده ‌خواهیم کرد. برای مدیریت این دستگاه‌ها فشار روز افزونی بر اینترنت نسل پنجم (G۵) وجود خواهد داشت، که موجب بهبود ازدحام اینترنت می‌شود.
نفوذ عمیق‌تر در صنعت تولید و سلامت اینترنت اشیا در تحولات دیجیتالی بعضی از صنایع، نقش کلیدی دارد، به خصوص در صنعت تولید. انقلاب صنعتی بعدی با به‌کارگیری سنسورها، تگ‌های RFID و بیکن های هوشمند، آغاز شده است‌. این دستگاه‌ها با واردشدن در هر بخش از فرآیند تولید، از توسعه‌ گرفته تا مدیریت زنجیره تأمین، می‌توانند تغییراتی اساسی ایجاد کنند. آنگاه تولیدی‌ها می‌توانند از تأخیر جلوگیری بکنند، عملکرد تولید خود را بهبود ببخشند، خرابی تجهیرات را کاهش دهند و موجودی‌های خود را مدیریت کنند. گفته شده است که در سال٢٠٢٠، ۸۷درصد از سازمان‌هایی که خدمات بهداشتی ارائه می‌دهند، اینترنت اشیاء را به کار خواهند گرفت. به این ترتیب امکانات زیادی برای سازمان‌های ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی، قرص‌های هوشمند، مراقبت‌های هوشمند، مدیریت سلامت شخصی، ثبت الکترونیکی اطلاعات مربوط به سلامتی، مدیریت اطلاعات حساس و به طور کلی مراقبت بهتر از بیماران به وجود خواهد آمد.
ایجاد مناطق هوشمند در شهرهای جهان درحال‌حاضر، خانه و ساختمان‌های هوشمند داریم ولی شهرهای کاملا هوشمند هنوز تحقق نیافته‌اند. در سال٢٠٢٠ مناطق هوشمندی را در شهرها مشاهده خواهیم کرد. آزمایشگاه Sidewalk، در حال ساخت یک محله هوشمند در تورنتو است. سنسورهای هوشمند با هدف ایجاد یک مکان مناسب، امن و تمیز برای کسانی که در آن زندگی می‌کنند، به صورت شبانه‌روزی در محله همه چیز را ثبت می‌کنند، مثل مسیرهای پیاده‌روی، استفاده از ماشین‌های مشترک، فضای اشغال شده توسط ساختمان‌ها، جریان فاضلاب و درجه حرارت. وقتی مدل کامل شود، این مدل می‌تواند برای دیگر محله‌های هوشمند و در نهایت شهرهای هوشمند استفاده می‌شوند.
نفوذ ماشین‌های متصل به بازار با توجه به این که خودرو‌های بدون سرنشین در چند سال آینده تحقق می‌یابند، احتمالا در سال٢٠٢٠ امکانات اینترنت اشیا بیشتری برای خودروها وجود خواهد داشت. درحال‌حاضر هزاران وسیله نقلیه به برنامه‌ای متصل‌اند که اطلاعات به روز وضعیت ماشین را نشان می‌دهد. این کار با تکنولوژی اینترنت اشیا انجام می‌شود که در واقع قلب وسیله نقلیه متصل است. اینترنت اشیا توانایی بررسی فشارهای لاستیک، سطح روغن، مصرف سوخت و بسیاری چیزهای دیگر درباره ماشین را دارد و می‌تواند اطلاعات را به یک تلفن هوشمند ارسال کند. همچنین هنگامی که عملکرد موتور با مشکل مواجه می‌شود به صاحب وسیله نقلیه (و یا هر کس دیگری که شما انتخاب کنید) هشدار می‌دهد. شاید باور کردنی نباشد که ما تا به حال بدون چنین امکانی زندگی کرده‌ایم! این فقط چند پیش‌بینی درباره‌ی اینترنت اشیا در سال٢٠٢٠ و سا‌ل‌های آینده است. احتمالا پیشرفت‌های بیشتری وجود خواهد داشت که ما تا به‌حال رویای آن را داشته‌ایم. باید ببینیم که اینترنت اشیا چگونه همه صنایع را تغییر می‌دهد. منبع: تی نیوز