پلتفرم هوشمند رهبان

 

برای توسعه دهندگان، کسب وکارها و استارتاپ ها پلتفرم IoT ، یک بستر آماده و امن برای پروش ایده های متنوع است.ویژگی ها ی کلیدی پلتفرم اینترنت اشیائ رهبان در ذیل آمده است :
  1. پلتفرم کاملا بومی که توسط متخصصین شرکت پرتوتاپ رایان توسعه یافته است.
  2. پلتفرم، مستقل از سخت افزار است و از هرگونه دستگاه سخت افزاری نظیر سنسور، ربات و … پشتیبانی می کند.
  3. قابلیت مقیاس پذیری بالا
  4. مکانیزم های امنیتی
  5. یکپارچه سازی و استفاده از پلتفرم های خارجی تحت API
با توجه به ویژگی های کلیدی نامبرده پلتفرم اینترنت اشیائ رهبان به صورت ماژولار طراحی شده است که در ادامه به معماری آن و ابعاد فنی موضوع می پردازیم؛ معماری پلتفرم  هوشمند رهبان  به شرح زیر است :
  1. لایه مدیریت سنسورها و ایستگاهها
  2. لایه مدیریت امنیت سامانه
  3. لایه مدیریت شبکه
  4. لایه مدیریت ذخیره سازی کلان داده
  5. لایه تحلیل، یادگیری و هوش مصنوعی

تحلیل کلان داده و ذخیره سازی آن  

انواع داده های ورودی در پلتفرم  نشان داده شده است. این داده ها همگی به صورت داده های بزرگ ذخیره سازی شده و وارد مرحله تحلیل و یادگیری می شود . داده ها در پایین هرم به صورت داده های توصیفی(Descriptive) وارد سامانه می شوند . با رد شدن از مرحله ی اول پردازش این اطلاعات تبدیل به دانش اولیه شده(Diagnostic) و سامانه از قبل بالغ تر می شود.با ادامه روند پردازش و تحلیل اطلاعات سامانه به الگوی شفافی از اطلاعات می رسد و بعد از این مرحله سیستم قابلیت پیش بینی رونداطلاعات را برای زمان های آتی خواهد داشت (Prediction). بخش مهم و بالغ تر تحلیل کلان داده زمانی است که سیستم وارد  مرحله ی توصیه و Prescription   می شود .
داده ها در سیستم ذخیره سازی کلان داده ، به دو بخش Batch   و Real-time  تقسیم می شوند . داده های Batch   در واقع داده هایی هستند که از قبل موجود بوده و در اختیار سیستم قرار می گیرند اما داده های Real-time آن گروه از داده ها هستند که به صورت لحظه ای از نود ها، drone  ، ربات و … به سمت پلتفرم سرازیر می شوند . بعد از دسته بنده و ذخیره سازی اولیه تمامی ورودی ها پردازش و تحلیل می شود سپس نتایج حاصله با فرمت های نشان داده شده ، ذخیره می شود.

لایه تحلیل، یادگیری و هوش مصنوعی

Apache Spark ، یک چارچوب محاسباتی برای داده­های عظیم است .در واقع Spark می­تواند در Yarn اجرا شود و با فرمت داده­ای هادوپ و HDFS کار کند Spark. بیشتر بخاطر توانایی نگهداشتن مجموعه­های داده­ای بین کارها، در حافظه، شناخته می­شود. این قابلیت Spark سبب می­شود تا سریعتر از جریان کاری معادل که مجموعه های داده­ای همیشه از دیسک بار می­شوند، عمل کند. دو نوع کاربردی که از مدل پردازشی Spark بهره می­برند، الگوریتم­های تکرار شونده (که یک تابع بر روی مجموعه داده­ای بصورت تکراری تا حصول شرط خروج، اعمال می­گردد، و تحلیل تعاملی(که یک کاربر مجموعه ای از پرس و جوهای اکتشافی تک کاره را بر روی مجموعه­ی داده­ای، اعمال می­کنند) است. همچنین اسپارک  APIهایی در زبان­های Java،   Scala و Python  ، ارایه می­کند. پروژه Apache Spark شامل ماژول­هایی یادگیری ماشین(MLlib)، پردازش گراف (GraphX)، پردازش جریانی (Spark Streaming)، و SQL (Spark SQL) است.

لایه مدیریت ذخیره سازی کلان داده

MongoDBیکی از انواع پایگاه داده است که مبتنی بر NoSQL می باشد و تقریبا در سال ۲۰۰۹، به صورت متن باز و رایگان منتشر شده است.   MongoDB بر اساس زیان برنامه‌نویسی C، C++ و جاوا اسکرپیت نوشته شده است و نسبت به سیستم عامل، مستقل است به این معنا که روی اکثر سیستم عامل‌ها نصب شده و به راحتی می‌توان آن را راه‌اندازی کرد. در واقع باید بگوییم NoSQL  ، خود به ۴ دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که یکی از آن‌ها، به صورت سند‌ محور (Document-oriented) است که MongoDB  یکی از پایگاه داده سند محور است.
در اینجا، برای ذخیره و کار با داده‌ها، به جای استفاده از جداول، از یک سری اسناد استفاده می‌شود که فرمتی شبیه به JSON دارد MongoDB. از یک سیستم auto sharding استفاده می‌کند که در آن اطلاعات موجود بر روی چندین سرور قرار می‌گیرد. با این کار شما می‌توانید اطلاعات و داده‌های خودتان را بین چند سرور تقسیم کنید و در نتیجه دسترسی به این داده‌ها را بهتر داشته باشید ضمن اینکه اگر یک سرور هم دچار مشکل شود، می‌توانیم از دیگر سرورها استفاده کرده و با مشکل مواجه نشوید.

به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟

 

کارشناسان پرتوتاپ رایان در کنار شما هستند

مشاوره، کالا و خدمات

جهت دریافت مشاوره یا ثبت سفارش، به آدرس زیر مراجعه نمایید. ثبت درخواست >

سوالات متداول

اکثر سوالات رایج در میان کاربران اینجا پاسخ داده شده است. سوالات متداول >

تماس با ما

آیا سوال یا پیشنهادی برای ما دارید؟ در هر زمان می‌توانید تماس بگیرید، خوشحال می‌شویم به سوالات شما پاسخ دهیم. تماس >